Ni nakon jedanaest dana od početka drugog polugodišta, situacija u školama u Srbiji ostaje nejasna kada je reč o štrajku prosvetnih radnika. Dok vlasti tvrde da 94% od 1.773 škole u zemlji radi, sindikati iznose drugačije podatke, ističući da je veliki broj škola u potpunoj obustavi rada.
Ministarka prosvete, Slavica Đukić Dejanović, izjavila je da je 65% škola uobičajeno održalo časove od 45 minuta, dok je 4-6% škola u potpunoj blokadi. Ona je naglasila da prosvetni radnici imaju pravo da obustave rad i da su dužni da o tome obaveste Ministarstvo i roditelje. Međutim, Forum beogradskih gimnazija izneo je podatak da od 21 gimnazije, 20 je u štrajku, dok nema podataka o jednoj koja nije članica foruma.
Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija naglasio je da, iako su škole blokirane, pojedini profesori i dalje drže časove, ali su oni više fiktivni jer su učenici često ti koji ometaju nastavu. On je ukazao na haotičnu situaciju u kojoj učenici biraju da ne dolaze u školu ukoliko imaju samo jedan čas u danu.
Vladimir Isaković iz Nezavisnog sindikata dodaje da deca kroz ovu situaciju uče kako društvo funkcioniše. Smatra da je važno da učenici prepoznaju sistem vrednosti koji je u ovom trenutku upitan. Sagovornici Euronews Srbija ističu da je štrajk izvestan sve dok se ne ispune zahtevi studenata, a situacija u školama se menja veoma brzo, što otežava predikciju završetka školske godine.
Markov je napomenuo da su gimnazijalci i profesori organizovali različite aktivnosti kako bi se podržali jedni druge, poput sekcija i radionica, iako klasična nastava nije u toku. Ove radionice fokusiraju se na pripreme za prijemne ispite, što smatramo ključnim, dodao je.
Isaković je naglasio kako je jedino rešenje u ispunjavanju zahteva studenata. Dok se studenti ne vrate na fakultete, i nastavnici neće biti spremni da se vrate u učionice. Markov je sa svoje strane ukazao na to da su zahtevi studenata opravdani, ali da njihovo ispunjenje zahteva vreme i ne može se realizovati preko noći.
U međuvremenu, Srđan Slović iz Granskog sindikata prosvetnih radnika „Nezavisnost“ izjavio je da nije bilo rasprave o tome kako će se realizovati školska godina na nedavnom sastanku sa ministarkom. On je ukazao na to da se trendovi ukazuju na potrebu za nadoknadom izgubljenog vremena, ali da je trenutno situacija takva da je teško predvideti kako će se školska godina završiti.
U kontekstu kolektivnog ugovora, koji je nedavno potpisan, Slović je rekao da je postavljen zahtev da osnovna plata prosvetnih radnika bude jednaka prosečnoj plati u Srbiji. Ovaj član obavezuje vladu da usklađuje plate prosvetnih radnika sa prosečnom platom u narednim godinama. Međutim, Markov i Isaković smatraju da ovaj kolektivni ugovor razdvaja prosvetne radnike, jer favorizuje članove određenih sindikata.
Markov je istakao da je Forum beogradskih gimnazija odbacio poseban kolektivni ugovor, smatrajući ga diskriminatornim. Isaković se složio, naglašavajući da ovaj ugovor favorizuje određene kolege, dok ostali prosvetni radnici ne dobijaju iste benefite.
Ova situacija u školama ukazuje na duboke podele među prosvetnim radnicima i potrebu za jedinstvom u rešavanju problema. Dok se štrajk nastavlja, budućnost obrazovanja u Srbiji ostaje neizvesna, a zahtevi za pravima prosvetnih radnika i studenata sve su glasniji.