Plućna hipertenzija predstavlja ozbiljan zdravstveni problem koji se definiše kao sindrom povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji. Profesor dr Arsen Ristić, načelnik Odeljenja za srčanu insuficijenciju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, istakao je važnost prepoznavanja ovog stanja i primene inovativnih terapija za lečenje.
Najozbiljnije forme sindroma plućne hipertenzije obično se javljaju kod osoba sa oboljenjima krvnih sudova, posebno kod plućne arterijske hipertenzije. Postoje i osobe koje nasleđuju ovu bolest, kao i one kod kojih se razvija kao posledica srčanih mana ili drugih zdravstvenih problema. Profesor Ristić ističe da je važno što pre prepoznati simptome ovog stanja kako bi se mogla primeniti odgovarajuća terapija i produžiti život pacijentima.
Uvođenje inovativnih terapija kao što su biološke terapije donosi novu nadu za pacijente sa plućnom hipertenzijom. Profesor Ristić naglašava važnost dijagnostičkog procesa koji će precizno identifikovati uzrok problema i omogućiti pravilan tretman. Trenutno se procenjuje da oko 80 do 90 pacijenata na milion stanovnika pati od ovog oboljenja, od čega se polovina može adekvatno lečiti.
Simptomi koje ne treba zanemariti uključuju nedostatak vazduha, umor pri naporu, oticanje nogu i druge znakove koji mogu ukazivati na prisustvo plućne hipertenzije. Rano otkrivanje i lečenje ove bolesti može značajno produžiti život pacijentima i poboljšati kvalitet njihovog života. U okviru Fonda za retke bolesti i Fonda zdravstvenog osiguranja dostupni su svi neophodni lekovi za lečenje ovog teškog stanja.
Kombinovana terapija i najmoderniji inovativni lekovi pružaju nadu pacijentima sa plućnom hipertenzijom da će bolje podneti fizički napor, vratiti se svojim svakodnevnim aktivnostima i živeti kvalitetnije. Profesor Ristić ističe važnost praćenja simptoma i redovnih poseta lekaru kako bi se ovo stanje kontrolisalo i lečilo na pravilan način.