Škole u SAD potrošile 200 milijardi iz kovid fondova na hotele i stadione

Branko Simić avatar

U Vašingtonu je objavljeno da je Američko Odeljenje za efikasnost vlade (DOGE), na čelu s milijarderom Ilonom Maskom, otkrilo da su škole u Sjedinjenim Američkim Državama potrošile skoro 200 milijardi dolara iz fondova za pomoć tokom pandemije kovida-19. Istraživanje je pokazalo da ovo trošenje nije imalo značajan uticaj na učenike, što je izazvalo zabrinutost među stručnjacima i građanima.

Prema podacima koje je izneo DOGE, jedan od najzanimljivijih primera zloupotrebe sredstava dolazi iz Kalifornije, gde je jedan okrug potrošio dodeljena sredstva na kupovinu kamiona za sladoled. Ovaj potez je naišao na kritike, jer se postavlja pitanje da li su ovakva ulaganja zaista potrebna u obrazovnom sistemu.

Takođe, izveštaji su pokazali da su državne škole iz Granita, koje se nalaze u Juti, potrošile 86.000 dolara na hotelske sobe u luksuznom kazinu „Sizars palas“ u Las Vegasu. Ova informacija dodatno je podigla prašinu i izazvala sumnje u upravljanje finansijama i sredstva koja su dodeljena školama za poboljšanje obrazovnog sistema.

Škola Santa Ana Junifajd u Kaliforniji iskoristila je 393.000 dolara za iznajmljivanje stadiona za bejzbol. Ovaj potez takođe je izazvao negativne reakcije, jer se smatra da bi ova sredstva mogla biti bolje iskorišćena za direktnu pomoć učenicima i obrazovnom procesu.

Pandemija kovida-19 donela je mnoge izazove u obrazovnom sektoru, a vlade širom sveta su obezbedile značajne finansijske resurse kako bi pomogle školama da premoste te teške trenutke. Međutim, ovakvi primeri trošenja sredstava ukazuju na potrebu za većom kontrolom i transparentnošću u načinu na koji se ova sredstva koriste.

Ilon Mask, koji je poznat po svojim inovacijama i poslovnim poduhvatima, sada se suočava s izazovom da opravda svoje vođstvo ovog odeljenja. Iako je njegov cilj unapređenje efikasnosti vladinih programa, rezultati istraživanja pokazuju da je potrebno preispitati način na koji se dodeljuju i koriste sredstva.

Stručnjaci za obrazovanje ističu da je važno da se sredstva usmere na konkretne potrebe učenika i da se prioriteti preispitaju. Na primer, umesto da se troše na luksuzne hotele ili zabavne sadržaje, sredstva bi trebala biti investirana u poboljšanje infrastrukture škola, obezbeđivanje kvalitetnijih nastavnih sredstava, kao i podršku za mentalno zdravlje učenika, koje je naročito pogođeno tokom pandemije.

U ovom trenutku, mnogi roditelji, nastavnici i učenici izražavaju zabrinutost zbog načina na koji se sredstva koriste. Postavlja se pitanje kako će se odgovorni nositi s ovim kritikama i da li će doći do promena u budućem upravljanju fondovima.

Vlada bi trebala da preduzme ozbiljne korake kako bi osigurala da ovakva sredstva budu pravilno usmerena i da se koriste za poboljšanje obrazovanja. Neophodna su nova pravila i regulative koje će voditi ka transparentnosti i odgovornosti u trošenju javnih sredstava.

Ova situacija takođe otvorila je širu debatu o tome kako se obrazovni sistem u Americi suočava s izazovima modernog doba. Mnogi smatraju da je vreme za reforme koje će osigurati da se resursi koriste na način koji direktno pomaže učenicima i njihovim potrebama.

S obzirom na sve ove informacije, jasno je da je potrebno preispitati trenutni sistem i pronaći načine kako bi se obezbedilo da sredstva koja su dodeljena školama budu iskorišćena na najefikasniji način. U suprotnom, posledice mogu biti dugoročne i negativne po buduće generacije.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije