Bratislava je odlučna da pronađe rešenje za problem snabdevanja gasom, uprkos izazovima koji se javljaju na evropskom tržištu. Slovački ministar ekonomije Rihard Sulik izjavio je da je sledeće plaćanje kompaniji „Gasprom“ zakazano za 20. maj, što ostavlja dovoljno vremena za pregovore kako bi se izbegle situacije poput onih u Bugarskoj i Poljskoj, gde su isporuke gasa obustavljene zbog neplaćanja u rubljama. „Učinimo sve kako bi Slovačka dobila gas i kako bi ga stanovništvo i privreda imali dovoljno“, poručio je Sulik.
U kontekstu trenutne energetske krize, Slovačka razmatra slanje dodatne vojne pomoći Ukrajini, uključujući i napredne sistema S-300, koji bi mogli predstavljati značajnu pretnju za ruske snage. Ova odluka može dodatno pogoršati odnose sa Moskvom, koja se već suočava sa međunarodnom osudom zbog invazije na Ukrajinu.
S obzirom na to da je Rusija odredila da zemlje koje smatra „neprijateljskim“ moraju plaćati gas u rubljama, Slovačka razmatra sve opcije, uključujući i mogućnost plaćanja u ovoj valuti. „Ako postoji uslov da se plati u rubljama, platićemo u rubljama“, rekao je Sulik, naglašavajući da je važno obezbediti kontinuitet snabdevanja gasom.
Situacija sa isporukom gasa postala je posebno kritična nakon što je ruski „Gasprom“ obustavio isporuke za bugarsku kompaniju „Bulgargas“ i poljsku kompaniju „PGNiG“ zbog neplaćanja u rubljama. U međuvremenu, Mađarska je obavestila da njihova isporuka gasa teče bez problema, što ukazuje na moguće razlike u pristupima različitih zemalja prema ruskom gasu.
S obzirom na rastuće cene gasa, slovačka vlada preduzima korake kako bi ublažila teret na građane. Prema rečima zamenika direktora slovačke energetske kompanije „SPP“, Riharda Prokurčaka, trenutno se u Sredozemnom moru nalazi tanker sa tečnim prirodnim gasom koji je namenjen Slovačkoj. Ova isporuka može pomoći u smanjenju zavisnosti od ruskog gasa.
Osim toga, slovačka vlada razmatra mogućnost ukidanja poreza na gas kako bi dodatno olakšala situaciju za domaćinstva i privredu. Ove mere dolaze u trenutku kada evropske zemlje traže načine da diversifikuju svoje energetske izvore i smanje zavisnost od ruskog gasa.
Predsednik Rusije, Vladimir Putin, 23. marta je doneo odluku da sve zemlje koje su uvele sankcije Rusiji moraju plaćati gas u rubljama. U tom kontekstu, on je naložio Centralnoj banci, kompaniji „Gasprom“ i vladi da organizuju transfer plaćanja za gas u rubljama za Evropsku uniju i druge zemlje. Putin je naglasio da će Rusija nastaviti da isporučuje gas u količinama i po cenama prema postojećim ugovorima, čime je dodatno naglasio svoju odlučnost u vezi sa ovom temom.
U svetlu ovih događaja, Slovačka se suočava sa teškim odlukama koje će oblikovati njen energetski sektor i odnose sa Rusijom u narednim mesecima. Dok se očekuje nastavak pregovora sa „Gaspromom“, jasno je da će Slovačka morati da balansira između obezbeđivanja potrebnih energetskih resursa i održavanja svojih međunarodnih obaveza i odnosa. Činjenica da se Slovačka ne povlači pred ruskim zahtevima pokazuje odlučnost zemlje da pronađe rešenja koja će zadovoljiti njene potrebe i osigurati stabilnost za njene građane i privredu.