Slovenski javni servis, RTV Slovenija, nedavno je postao prvi javni servis koji je zatražio da se Izraelu zabrani učešće na Pesmi Evrovizije 2025. godine zbog rata u Gazi. Ova odluka doneta je prošle nedelje, a slovenački mediji su preneli da je uprava RTV Slovenije odmah pozvala Evropsku radiodifuznu uniju (EBU) da zabrani Izraelu učešće na takmičenju koje će se održati sledeće godine u Švajcarskoj.
Međutim, Savet unije je izglasao dve druge rezolucije koje su predložile da Slovenija odustane od učešća na takmičenju ako Izraelu bude dozvoljeno da učestvuje ili da se zatamni izraelski nastup tokom takmičenja. EBU je dosad odbijao pozive da se Izraelu zabrani učešće na ovogodišnjem takmičenju 2024. godine u Malmeu, Švedska, ističući da je Evrovizija takmičenje između javnih emitera, a ne vlada, te da Izrael ima puno pravo da učestvuje.
Izraelska predstavnica, Eden Golan, zauzela je peto mesto na ovogodišnjem takmičenju sa pesmom „Uragan“ („Hurricane“), osvojivši drugi najveći broj glasova gledalaca. Ova odluka slovenskog javnog servisa izazvala je podeljene reakcije u javnosti, sa nekim podržavajući zabranu Izraelu učešća na Pesmi Evrovizije, dok drugi smatraju da politika ne bi trebala da se meša u umetnost.
Pesma Evrovizije je jedno od najstarijih i najpoznatijih muzičkih takmičenja u Evropi, koje se održava već više od šest decenija. Takmičenje se prvi put održalo 1956. godine i od tada je postalo jedno od najgledanijih TV događaja u Evropi. Svake godine, predstavnici različitih evropskih zemalja takmiče se u izvođenju svojih pesama, a pobednik se određuje glasovima gledalaca putem televotinga.
Izrael je jedna od zemalja koja redovno učestvuje na Pesmi Evrovizije i postigla je značajne uspehe na ovom takmičenju. Izraelski predstavnici su osvojili prvo mesto tri puta: 1978. godine sa pesmom „Abanibi“, 1979. godine sa pesmom „Hallelujah“ i 1998. godine sa pesmom „Diva“. Izrael je takođe domaćin Pesme Evrovizije 1979. godine, nakon što su osvojili takmičenje prethodne godine.
Međutim, poslednjih godina Izrael se suočava sa kritikama i kontroverzijama zbog političkih dešavanja u zemlji, posebno zbog sukoba sa Palestincima. Ratu u Gazi, koji je bio povod za slovenski zahtev za zabranu Izraelu učešća na Pesmi Evrovizije, prethodili su nasilni sukobi između Izraela i Palestine, koji su doveli do velikog broja žrtava i razaranja.
Ova odluka slovenskog javnog servisa podigla je pitanje o odnosu između politike i umetnosti, kao i o ulozi Pesme Evrovizije u promociji kulturne raznolikosti i saradnje među evropskim zemljama. Dok neki podržavaju zabranu Izraelu učešća na takmičenju zbog političkih razloga, drugi smatraju da umetnost treba da bude iznad politike i da se muzika ne sme politizovati.
U svakom slučaju, ova odluka slovenskog javnog servisa pokazuje da Pesma Evrovizije nije samo muzičko takmičenje, već i platforma za izražavanje političkih stavova i vrednosti. Pitanje da li će Izraelu biti dozvoljeno učešće na Pesmi Evrovizije 2025. godine ostaje otvoreno, ali je sigurno da će ova odluka izazvati dalje rasprave i kontroverze u evropskoj javnosti.