Sprovođenje reformi preduslov za finansijsku pomoć Zapadnom Balkanu

Jovana Kovačević аватар

Implementacija reformi je ključni faktor za dobijanje finansijske pomoći koja je namenjena zemljama Zapadnog Balkana. Ovo je rečeno tokom predstavljanja predloga uredbe Evropske komisije o uspostavljanju Fonda za reformu i rast ZB, pred odborima za spoljne poslove i budžet Evropskog parlamenta.

Predsednik Odbora za spoljne poslove Dejvid Mekalister je istakao da zemlje koje zaostaju ili stagniraju u pogledu osnovnih vrednosti i ne usklađuju svoju politiku sa spoljnom politikom EU ne mogu da budu kvalifikovane za dodatno finansiranje.

Predlog, koji ima za cilj da uspostavi novi finansijski instrument za pružanje finansijske podrške od šest milijardi evra zemljama Zapadnog Balkana, sastoji se od dve milijarde evra u grantovima, i četiri milijarde evra u visoko povlašćenim zajmovima. Ovaj predlog je predstavio generalni direktor za susedstvo i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji Gert Jan Kopman.

Kopman je takođe istakao da je cilj ovog fonda da podrži ekonomske reforme i strategije razvoja zemalja Zapadnog Balkana, kao i da pruži finansijsku pomoć u rešavanju socijalnih izazova i demografskih problema u tim zemljama.

U okviru reformi, kako je navedeno, planira se smanjenje nejednakosti, povećanje investicija, očuvanje ekologije, jačanje socijalnih politika i unapređenje položaja mladih, žena i drugih marginalizovanih grupa.

Ovo predstavlja važan korak u procesu evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana, jer je ekonomska perspektiva i stabilnost osnovni preduslov za članstvo u Evropskoj uniji. Mekalister je istakao da je ključno da zemlje regiona nastave sa sprovođenjem strukturnih reformi kako bi ostvarile napredak u ovom procesu.

Očekuje se da će ovo biti tema rasprave u narednom periodu i da će biti doneta odluka o uspostavljenju Fonda za reformu i rast ZB. Evropski parlament će imati ključnu ulogu u ovom procesu, jer će odlučivati o budžetu i uslovima odobravanja finansijske pomoći.

Ovo je još jedan korak ka jačanju saradnje između zemalja EU i zemalja Zapadnog Balkana, kako u ekonomskom, tako i u političkom i socijalnom smislu. Integracija u EU donosi niz prednosti i mogućnosti za zemlje ovog regiona, ali zahteva i određene napore i reforme.

Reforma je ključna za održavanje stabilnosti, unapređenje ekonomije, smanjenje nejednakosti, poboljšanje kvaliteta života građana i izgradnju društva zasnovanog na principima demokratije, vladavine prava i ljudskih prava.

Očekuje se da će se ova inicijativa brzo sprovesti i da će zemlje Zapadnog Balkana imati priliku da iskoriste finansijsku podršku i nadogradnju svoje ekonomske politike. Očekuje se da će se Zapadni Balkan uprkos izazovima proširivati ka ekonomskoj politici, iako je to, kako je Mekalister primetio, proces koji zahteva vreme i napore sa obe strane.

U zaključku, ova inicijativa pokazuje posvećenost EU da podrži zemlje Zapadnog Balkana u njihovim naporima da sprovedu reforme i ostvare napredak. To predstavlja važan korak ka jačanju saradnje i postizanju stabilnosti i prosperiteta u ovom regionu. Sve zemlje su pozvane da preduzmu konkretne korake ka reformama i ostvare napredak kako bi iskoristile priliku koja im se pruža.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije