Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i političkog i ekonomskog osnaživanja žena, Tatjana Macura, izjavila je da su protivpravne akcije vlasti u Prištini, predvođene Aljbinom Kurtijem, dovele do otvorene institucionalne represije nad srpskim narodom. Prema njenim rečima, postoji pokušaj da se izbriše postojanje Srbâ na ovom prostoru.
Zvanični podaci Ujedinjenih nacija ukazuju na tešku situaciju na Kosovu i Metohiji. U saopštenju iz kabineta Macure navodi se da čak 72,4 odsto Srba oseća strah dok se kreće ulicama svojih gradova i sela, dok Albanci na istim mestima uživaju u osećaju sigurnosti. Ove informacije dodatno oslikavaju tenzije između dva naroda i izazove s kojima se suočavaju Srbi u regionu.
Ministarka je istakla da su Srbi često izloženi šikaniranju, hapšenjima bez razloga, te da im se osporava pravo na izražavanje izborne volje. Takođe, naglasila je da se Srbi proteruju sa svojih radnih mesta, a deca ostaju bez osnovnog prava na obrazovanje i zdravstvenu zaštitu. „Samo u poslednjih godinu dana broj učenika u osnovnim školama na severu Kosova opao je za 2 odsto, dok je u srednjim školama taj pad iznosio 4 odsto. Broj novorođenih u porodilištu u Kosovskoj Mitrovici smanjen je za trećinu. Da li je ovo slika društva koje teži demokratiji i jednakosti?“, upitala je Macura.
Svojim izjavama, Macura je ukazala na sramnu odluku privremenih prištinskih vlasti da uskraćuju socijalnu pomoć korisnicima centara za socijalni rad, među kojima su pretežno starije osobe i deca. Ovaj potez, prema njenim rečima, jasno pokazuje nameru da se Srbi, posebno najugroženiji, dovedu u situaciju u kojoj ne mogu da ostanu na svojoj zemlji.
Inspirisani istorijskom težnjom za slobodom i ravnopravnošću pred zakonom, Macura je naglasila da Srbi neće odustati od pravedne borbe za osnovna prava svih svojih građana. Ona je uputila poziv međunarodnim institucijama da ne okreću glavu pred nepravdom koja se dešava na terenu.
„Svi Srbi koji su opstajali i koji će opstajati na Kosovu i Metohiji imaju pravo na dostojanstven život. Srbi nikada nisu tražili više od drugih, želimo samo pravo da živimo slobodno na svojoj zemlji“, zaključila je Macura.
Ove izjave dolaze u trenutku kada se situacija na Kosovu i Metohiji dodatno komplikuje. Sa svakim izdanjem vesti o nasilju, hapšenjima i represiji, tenzije između Srba i Albanaca rastu, što stvara još složeniju sliku o budućnosti ovog regiona. Srbi se osećaju ugroženima i nepoželjno, a strah od nasilja i nepravde postaje sve prisutniji u njihovim svakodnevnim životima.
Ministarka Macura pozvala je na hitnu reakciju međunarodnih organizacija kako bi se sprečila dalja eskalacija situacije i zaštitila prava srpskog naroda. Ona je istakla da je međunarodna zajednica dužna da obezbedi sigurnost i stabilnost na ovom području, gde se istorijski sukobi i etničke tenzije često prepliću.
U svetlu ovih događaja, važno je da se svi akteri uključe u dijalog kako bi se pronašla održiva rešenja i obezbedila budućnost za sve narode koji žive na Kosovu i Metohiji. Srbi, kao i svi ostali, imaju pravo na miran život, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, a međunarodna zajednica mora da se angažuje kako bi se osigurala ta prava.