Banjaluka – Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH Đorđe Radanović izjavio je danas da su Srbi osam puta ove godine bili meta napada u Mostaru i da u njima podjednako učestvuju i Hrvati i Bošnjaci.
Radanović je za RTRS rekao da ovi napadi predstavljaju kontinuitet napada na Srbe u Mostaru, te da se prošle godine dogodilo desetak napada.
„Posljednja dešavanja u povratničkom naselju Baćevići, uključujući ispisivanje ustaških simbola i napad na Srbe koji su uklonili nalepnice sa slovom ‘U’ i kukastim krstovima, ne doprinose suživotu na ovim prostorima“, istakao je Radanović.
Ovakvi incidenti su izazvali zabrinutost među stanovništvom u Federaciji BiH, te se postavlja pitanje šta treba učiniti kako bi se suzbili ovakvi napadi i poboljšao suživot među narodima u ovom regionu.
Osim toga, ovi incidenti bacaju sjenu na napore za pomirenjem i izgradnjom povjerenja među različitim etničkim zajednicama u BiH, te postavljaju pitanje koliko su ovakvi napadi povezani sa političkim tenzijama i nacionalizmom koji još uvijek postoje u zemlji.
U reakciji na ove napade, lokalne vlasti i organizacije za zaštitu ljudskih prava osudile su nasilje i pozvale na mir i toleranciju među zajednicama.
Pored toga, državne institucije trebaju hitno reagovati kako bi se zaustavili ovakvi napadi i osigurala sigurnost svim građanima, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.
Istovremeno, važno je pružiti podršku povratnicima u ovim naseljima i osigurati da imaju ista prava i zaštitu kao i ostali građani BiH.
Napadi na manjinske zajednice, poput Srba u Mostaru, predstavljaju ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu akciju i rešavanje kako bi se obezbijedio miran suživot i zaštita prava svih građana u BiH.
U suprotnom, ovakvi incidenti mogu dodatno pogoršati već kompleksnu političku situaciju u zemlji i dovesti do daljih tenzija među različitim etničkim grupama.
Stoga je neophodno da lokalne, nacionalne i međunarodne institucije zajedno rade na suzbijanju nasilja i promovisanju tolerancije i razumijevanja među narodima u BiH.
Nadležne vlasti trebaju poduzeti konkretne korake kako bi se identifikovali počinioci ovih napada i osiguralo da budu privedeni pravdi, kako bi se poslala jasna poruka da nasilje i mržnja neće biti tolerisani u BiH.
Uz to, važno je raditi na promociji međuetničkog dijaloga i saradnje kako bi se izgradila kultura mira i suživota među različitim zajednicama u BiH.
Jasan stav i zajedničke akcije svih relevantnih aktera su ključni kako bi se prevazišli politički, nacionalistički i etnički podjele koje još uvijek postoje u BiH, te kako bi se osiguralo da svi građani imaju jednaka prava i mogućnosti u ovoj multietničkoj državi.
Samo zajedničkim naporima i odlučnim akcijama može se stvoriti društvo u kojem će svi građani osjećati sigurno i zaštićeno, bez straha od nasilja i diskriminacije.