Srbija bi trebalo da uvede sankcije Rusiji

Jovana Kovačević аватар

Specijalni izaslanik britanskog premijera za Zapadni Balkan Stjuart Pič boravio je u Zagrebu gde je dao izjavu za Hinu da Srbija treba da uvede sankcije Rusiji, jer je jedina država sa Zapadnog Balkana koja to nije uradila. Takođe je naveo da je potrebno istražiti moguće nepravilnosti na izborima održanim u decembru radi očuvanja integriteta izbornog procesa.

Pič je takođe izrazio podršku normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine. Takođe je osudio događaje u Banjskoj na Kosovu i Metohiji, ističući da bi normalizacija odnosa između dve države bila na dobrobit svih građana, kao i šireg regiona.

Britanski izaslanik je takođe izrazio zabrinutost zbog situacije u Bosni i Hercegovini, ističući da Republika Srpska ne može biti nezavisna država.

Takođe je naglasio podršku Londonskog sporazuma i osudio težnje Republike Srpske da postane nezavisna država, što je izjavio njen predsednik Milorad Dodik.

Ova izjava britanskog izaslanika Stjuarta Piča izazvala je reakcije širom regiona, posebno u Srbiji, koja je do sada odbijala da uvede sankcije protiv Rusije. Iako su neke političke stranke izrazile podršku stavu britanskog izaslanika, većina političara je istakla da Srbija treba da donese odluku koja je u njenoj najboljoj interesu.

S druge strane, u Bosni i Hercegovini je dočekana slična reakcija, posebno od strane političara iz Republike Srpske koji su odbacili stavove britanskog izaslanika. Pozvali su na poštovanje Dejtonskog sporazuma, ali su istovremeno istakli da su sposobni da preduzmu sve korake kako bi osigurali njen suverenitet.

Stjuart Pič je, nakon svoje izjave, uputio poziv Srbiji da pažljivo razmotri svoje postupke, posebno u odnosu na odnos sa Rusijom, ali i učešće u rešavanju situacije na Kosovu i Metohiji. Takođe je poručio da je potrebno očuvati suverenitet svih država u regionu, kako bi se izbegla dalja destabilizacija.

Ova izjava britanskog izaslanika se dešava u trenutku kada su odnosi između Zapadnih Balkanskih država na delikatnim tačkama. Pitanje priznavanja nezavisnosti Kosova, kao i jačanje uticaja Rusije na Balkanu su jedna od glavnih pitanja koja opterećuju odnose između država na ovom području.

Srbija je do sada održavala pozitivne odnose sa Rusijom, što je bila jedna od retkih zemalja u okruženju koja nije uvela sankcije prema Moskvi. Sa druge strane, Republika Srpska je izrazila želju da postane nezavisna država, što je izazvalo negativne reakcije u međuarodnoj zajednici.

Očigledno je da je situacija na Zapadnom Balkanu osetljiva i da su potrebni diplomatski potezi kako bi se izbegao dalji potencijalni sukob. Izjava britanskog izaslanika Stjuarta Piča se može tumačiti kao pokušaj stabilizacije situacije, ali je istovremeno izazvala niz kontroverznih reakcija.

Srbija je, nakon ove izjave, reagovala saopštenjem u kojem je istaknuto da će doneti odluke koje su u najboljem interesu njene države, te da neće dozvoliti mešanje drugih država u svoje unutrašnje poslove. Takođe su poručili da će i dalje održavati pozitivne odnose sa Rusijom, ali da su spremni na dijalog u rešavanju situacije na Kosovu i Metohiji.

Ovo pitanje će svakako biti jedno od ključnih tema u narednom periodu, jer su odnosi između Zapadnog Balkana i ostatka međunarodne zajednice na delikatnoj tački. Potrebno je razrešiti nesuglasice i pronaći kompromisna rešenja kako bi se izbegao bilo kakav dalji sukob.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije