Srbija do kraja godine dobija prvu fabriku startapa

Branko Simić avatar

Prva fabrika startapa u Srbiji, nazvana „Tesla Venčer Studio“, biće otvorena do kraja godine, a ovo predstavlja važan korak u okviru strateške inicijative za akceleraciju startap ekosistema u zemlji. Ovu informaciju je danas podelio direktor Centra za digitalnu transformaciju u Privrednoj komori Srbije, Predrag Nikolić, ističući značaj ove fabrike za razvoj srpske startap scene.

Nikolić je naglasio da jedan od glavnih ciljeva fabrike startapa jeste jači nastup srpske startap scene na međunarodnom tržištu. Ovaj izazov uključuje pristup finansiranju, kao i pronalaženje novih partnera i kupaca. Srpski startapovi će, zahvaljujući ovoj inicijativi, imati bolju priliku da se povežu sa globalnim tržištem, što može dovesti do većih investicija i širenja poslovanja.

Fabrika startapa će biti smeštena u Beogradu i prema rečima Nikolića, biće inspirisana sličnim projektima u svetu, poput Fabrike jednoroga u Lisabonu. Ova fabrika je uspela da dovede 13 jednoroga iz različitih delova sveta, kao i da osnuje šest kompanija čija tržišna vrednost premašuje milijardu dolara. Očekuje se da će „Tesla Venčer Studio“ imati slične ambicije i potencijale.

Za srpske startape, otvaranje ovakve fabrike predstavlja priliku da dobiju potrebnu podršku i resurse koji će im pomoći da se razviju i postanu konkurentni na globalnom tržištu. Fabrika će pružati različite usluge, uključujući mentorstvo, pristup investitorima i poslovnim mrežama, kao i obuke koje će pomoći preduzetnicima da unaprede svoje veštine i znanja.

Osim toga, „Tesla Venčer Studio“ će se fokusirati i na inovacije, istraživanje i razvoj, te će biti otvoren za saradnju sa univerzitetima i naučnoistraživačkim institucijama. Ovakav pristup će omogućiti povezivanje akademskih i poslovnih sektora, što je od suštinskog značaja za razvoj startap ekosistema.

Nikolić je takođe napomenuo da će fabrika raditi na jačanju saradnje između startapa i velikih kompanija, što može dovesti do stvaranja novih poslovnih prilika. Ova saradnja će omogućiti startapovima da testiraju svoje proizvode i usluge na tržištu, dok će veliki igrači imati priliku da se povežu sa inovacijama i novim tehnologijama.

U Srbiji je sve veći broj startapa koji se bave raznim industrijama, od IT sektora do bio-tehnologije, a s obzirom na to da se ekosistem brzo razvija, otvaranje fabrike startapa predstavlja prirodan korak ka daljem unapređenju. Očekuje se da će nova fabrika privući pažnju investitora i preduzetnika iz inostranstva, što može dodatno stimulisati razvoj privrede u zemlji.

U ovom trenutku, kada se svet suočava sa brojnim izazovima, uključujući ekonomske krize i promene na tržištu rada, ovakva inicijativa može doprineti jačanju otpornosti srpske ekonomije. Startapi su poznati po svojoj sposobnosti da se brzo prilagode promenama i stvaraju nova radna mesta, što je ključno za održiv ekonomski rast.

Kao deo šire strategije, „Tesla Venčer Studio“ će takođe raditi na promociji digitalne transformacije, što je jedan od ključnih faktora za uspeh modernih preduzeća. Digitalizacija poslovanja omogućava brže i efikasnije operacije, što može dovesti do smanjenja troškova i povećanja profitabilnosti.

Na kraju, otvaranje prve fabrike startapa u Srbiji može se posmatrati kao značajan korak ka jačanju preduzetničkog duha u zemlji. Ova fabrika će pružiti platformu za inovacije, saradnju i razvoj, što će doprineti stvaranju dinamičnog i konkurentnog startap ekosistema. U narednim mesecima, pažnja će biti usmerena na realizaciju ovog projekta i prve uspehe koje će doneti srpskim preduzetnicima.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije