Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije, Zlatibor Lončar, uručio je ugovore o radu novoj grupi zdravstvenih radnika koji se vraćaju iz inostranstva u naše zdravstvene ustanove. Ova inicijativa je deo nastojanja da se poveća broj zdravstvenih radnika u Srbiji koji su stekli iskustvo i znanje u stranim zemljama.
Pre dodele ugovora, ministar Lončar je razgovarao putem video poziva sa zdravstvenim radnicima koji trenutno rade u inostranstvu, a koji su izrazili želju da se vrate u Srbiju. Ovaj razgovor je bio prilika da se čuju njihovi motivi za povratak i kako bi mogli doprineti razvoju zdravstvenog sistema u zemlji.
Jedna od učesnica razgovora bila je Tatjana Obradović, magistar psihologije koja već 27 godina živi u Njujorku. Obradović se specijalizovala za rad sa decom i odraslima sa dijagnozom autizma i drugih razvojnih poremećaja. Ona je istakla svoju zainteresovanost da se vrati u Srbiju, naročito s obzirom na otvaranje Centra za rani razvoj dece, gde bi mogla da primeni svoje znanje i iskustvo.
Obradović će u aprilu posetiti Beograd kako bi se upoznala sa budućim saradnicima i institucijama u kojima bi mogla raditi. Ona želi da doprinese razvoju centra i pruži savete o prilagođavanju usluga potrebama pacijenata.
Ministar Lončar je takođe razgovarao sa supružnicima Aleksandrom i Jelenom Cvetanović, zdravstvenim radnicima koji se vraćaju iz Nemačke. Oni planiraju da nastave svoju karijeru u Opštoj bolnici Leskovac, zajedno sa svojom decom.
Tokom razgovora, ministar je naglasio da je Srbija spremna da pruži podršku zdravstvenim radnicima koji se vraćaju, uključujući mogućnosti za posao i stručno usavršavanje. „Srbija je danas stabilna i razvijena zemlja koja odlučno ide napred“, rekao je Lončar, dodajući da se situacija u zdravstvu značajno poboljšala.
On je ukazao na to da se često čuje kako zdravstveni radnici žele da napuste Srbiju, ali da povratnici svedoče o drugačijem stanju. „Oni govore da Srbija danas ne zaostaje u pogledu zdravstvenih usluga i uslova rada u bolnicama“, istakao je ministar.
U Ministarstvu zdravlja, ugovore o radu dobile su i druge zdravstvene radnice, poput Ljiljane Vasković, koja se vraća iz Švajcarske, i Dragane Karišik, medicinske sestre iz Nemačke. Oni će nastaviti svoju karijeru u različitim zdravstvenim ustanovama širom Srbije.
Ministarstvo zdravlja je krajem prošle godine otvorilo posebnu Kancelariju za saradnju sa lekarima u inostranstvu. Zainteresovani zdravstveni radnici mogu dobiti informacije putem telefona ili e-mail adrese Ministarstva zdravlja. Ovakvi potezi ukazuju na želju Srbije da se vrati stručnjake iz dijaspore i unapredi kvalitet zdravstvenih usluga u zemlji.