U Čačku su usluge brojnih javnih preduzeća poskupjele početkom godine, što je izazvalo nezadovoljstvo građana. Vodovod je poskupeo za 30 odsto, parking servis od 13 do 50 odsto u zavisnosti od zone, karte za gradski i prigradski saobraćaj autoprevoza za čak 60 odsto, dok su računi za odnošenje smeća povećani od 54 do 65 odsto još od oktobra. Istovremeno, u Beogradu je cena vode poskupela za 17,5 odsto.
Cene sahranjavanja i drugih pogrebnih usluga su takođe skočile za 60 odsto, dok je cena parkiranja povećana, ali ne na svim lokacijama – na nekim parkiralištima su čak i snižene. Ekonomisti ističu da je važno da se građani organizuju i pažljivo upravljaju svojim kućnim budžetom kako bi sačuvali realnu kupovnu moć.
I dok se mnoge stavke poskupljuju, Novosađani već od septembra plaćaju skuplje komunalne usluge, a Nišlije od novembra plaćaju više za grejanje i usluge održavanja stambenog i poslovnog prostora.
„Moramo da prihvatimo da cene rastu i da je cena mora da se plati. Ako državna preduzeća posluju sa gubitkom, to će na kraju platiti Vlada Republike Srbije na teret budžeta, što znači da svi mi to na kraju plaćamo. Važno je da to raste umerenim i planiranim tempom“, ističe Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije.
Cene kafe su takođe u porastu, dok je najavljeno i poskupljenje hleba marke Sava. Građani se žale na rast cena, ali ekonomisti savetuju da se pažljivo biraju proizvodi i usluge koje se troše kako bi se poboljšao kućni budžet i realna kupovna moć.
Uz sve ove povećane troškove, građani se suočavaju sa dodatnim izdacima koji opterećuju njihove finansije. Sa povećanjem cena javnih usluga, potrebno je da se građani organizuju i pažljivo planiraju svoje troškove kako bi izbegli finansijske probleme. Uz svest o rastućim cenama, važno je da se pravilno upravlja kućnim budžetom i da se donose mudre finansijske odluke kako bi se očuvala stabilnost u vreme ekonomskih promena.