Povišene temperature mora za oko pet stepeni Celzijusa na površini i jedan stepen u dubini mijenjaju uslove života u moru, ali Jadran zadržava izvorni biodiverzitet, tvrde stručnjaci.
Jučer u 17:00 sati izmjerena je rekordna temperatura mora u Dubrovniku od 29.7 stepeni Celzijusa, što je malo poraslo na 29.8 stepeni. Okeanograf s Instituta Ruđer Bošković Ivica Vilibić objasnio je da je to posljedica dugotrajnog zagrijavanja u vrijeme najvećeg Sunčevog zračenja u godini.
Svijet u moru će privremeno odahnuti ukoliko zapuše jače bure, što će dovesti do sniženja temperature uz obalu. Promjene u dubokim dijelovima Jadrana uzrokuju porast temperature u cijelom stubu mora, utječući na biljni i životinjski svijet.
Mirna Batistić s Instituta za more i priobalje u Dubrovniku ističe da kratki poremećaji temperature neće imati velike posljedice na živi svijet mora, ali dugotrajnije promjene mijenjaju odnose u staništima.
Ihtiolog Jakov Dulčić iz splitskog Instituta za okeanografiju i ribarstvo navodi da je u Jadransko more u posljednje tri decenije došlo 46 novih vrsta riba. Raznolikost Jadrana omogućava većem broju ribljih vrsta da se odmahće, ali je važno pratiti situaciju iz godine u godinu.
Naučnici se bore za finansiranje i kontinuitet praćenja Jadranskog mora od 1998. godine, ali su se sada suočili s problemima zbog promjena u modelu finansiranja. Tvrdnje o mogućem povlačenju domaćih vrsta toplovodnih vrsta zbog rasta temperature mora ostaju kao pitanje za budućnost.
Sve ovo ukazuje na potrebu razmišljanja o zaštiti prirode i promjenama u načinu života kako bi se sačuvao biodiverzitet u Jadranu.