U Vojvodini se pojavila neobična oluja sa prašinom koja je zahvatila region uzrokujući smanjenje vidljivosti na nulu. Snimci ove prašinske oluje su kružile društvenim mrežama, a meteorolog Bojan Cvetković objašnjava da ova pojava nije štetna po zdravlje ljudi, osim za osobe sa respiratornim problemima.
Prašinska oluja može poremetiti svakodnevno funkcioniranje stanovništva, posebno vozača koji nisu navikli na ovakve situacije. Ova vrsta oluje nastaje usled jakih vetrova koji podižu čestice prašine i smanjuju vidljivost u roku od nekoliko sekundi. Cvetković ističe da ova pojava može utjecati na sigurnost u prometu, jer vozači teško mogu reagirati na iznenadni oblak prašine.
Podrijetlo prašine u prašinskoj oluji je drugačije od saharskog pijeska i dominantno se javlja u aridnim i polu-aridnim područjima Bliskog Istoka i Sjeverne Afrike. Cvetković naglašava da posebne mjere opreza treba poduzeti u poljoprivrednim područjima gdje su uslovi povoljni za stvaranje ovakvih oluja.
Iako prašinska oluja može izazvati nelagodu kod osoba sa respiratornim problemima, ozbiljnijih posljedica po zdravlje nema. Cvetković ističe da je prašinska oluja više opasna po život ljudi, posebno u ruralnim područjima gdje su uvjeti pogodni za stvaranje oluja. Važno je poduzeti mjere opreza kako bi se smanjio rizik od ovih nepredvidivih pojava, poput sadnje biljaka za sprječavanje erozije tla ili izgradnje vetrozaštitnih pojaseva.
U narednim godinama, klimatske promjene mogu utjecati na češću pojavu prašinskih oluja, pa je važno poduzeti preventivne mjere kako bi se smanjile negativne posljedice po život i zdravlje ljudi. Stručnjaci ističu važnost informiranja stanovništva o potencijalnim opasnostima od ovakvih oluja, kako bi se spriječile neprijatne situacije u budućnosti.