STIGLE NOVE CENE GORIVA! Benzin poskupeo!

Branko Simić аватар

Od danas, 15. časova, cene goriva u Srbiji su se promenile. Litar evro dizela sada će koštati 206 dinara, dok će litar benzina evropremijum BMB biti 198 dinara. Ove cene će važiti do sledećeg petka, 12. aprila. U poređenju sa prethodnom nedeljom, cena dizela nije promenjena, dok je cena benzina evropremijum BMB povećana za tri dinara po litru, u skladu sa tržišnim kretanjima i cenama sirove nafte na svetskom tržištu.

Cene nafte u svetu su u porastu, sa Brent trgovinom koja je viša za 1,73% na 88,62 dolara po barelu. Na azijskom tržištu, cene nafte su skočile za više od 3 odsto, sa terminskim cenama Brent sirove nafte koje su premašile 90 dolara po barelu pre nego što su pale na malo iznad 89 dolara. Ovi skokovi cena posledica su izraelskog napada na Iran, što je dovelo do straha od širenja sukoba na Bliskom istoku.

Nedavni izveštaj konsultantske kuće za energetiku Vud Mekenzi navodi da je više od petine globalnih kapaciteta za preradu nafte u opasnosti od zatvaranja, sa 21 odsto kapaciteta pod rizikom od zatvaranja do 2023. godine. Marže na benzin su niže, a postoji globalni pritisak da se smanje emisije ugljenika. Većina lokacija u opasnosti od zatvaranja nalazi se u Evropi i Kini, što dovodi u pitanje oko 3,9 miliona barela dnevno kapaciteta prerade nafte.

Podaci kompanije Konvejv pokazuju da je od 2009. godine zatvoreno oko 30 evropskih rafinerija, dok ih još uvek radi skoro 90. Ovo zatvaranje je rezultat konkurencije novijih i složenijih postrojenja na Bliskom istoku i Aziji, kao i uticaja pandemije korona virusa. Promene cena goriva u Srbiji odražavaju globalna kretanja na tržištu nafte i imaju bezpoštedan uticaj na potrošače u zemlji.

Trenutne cene goriva u Srbiji mogu dovesti do promena u potrošačkim navikama, sa vozačima koji mogu usmeriti svoje prednost na gorivo čija cena odgovara njihovom budžetu. Prema ekspertima, fluktuacije cena goriva su očekivane i zavise od više faktora, uključujući kretanja na globalnom tržištu nafte. Kako se situacija na svetskom tržištu razvija, tako će se i cene goriva u Srbiji menjati, sa posledicama po domaćinstva i poslovne subjekte.

Ukoliko se nastavi trend rasta cena nafte na globalnom tržištu, može se očekivati dalje povećanje cena goriva u Srbiji. Potrošači treba da budu svesni ovih promena i da prilagode svoje budžete kako bi se nosili sa porastom troškova goriva. Vlada Srbije takođe mora da preduzme korake kako bi zaštitila građane od prevelikog povećanja cena goriva i obezbedila stabilnost na tržištu.

U međuvremenu, industrijski sektor u Srbiji takođe će se suočiti sa izazovima zbog povećanja cena goriva. Prevoz i logistika su vitalni segmenti privrede koji zavise od goriva, pa će imati značajan uticaj na troškove poslovanja i konkurentnost na tržištu. Kompanije će morati da naprave prilagođavanja u svojim operacijama kako bi se nosile sa ovim promenama i očuvale svoje poslovanje.

Konačno, potrošači i poslovni subjekti u Srbiji moraju biti svesni trenutnih promena cena goriva i prilagoditi svoje budžete i poslovne planove prema tim promenama. Vlada i regulatorna tela takođe treba da preduzmu odgovarajuće mere kako bi zaštitili građane i industriju od prevelikog povećanja troškova i osigurali stabilno tržište goriva u zemlji. Ovo je ključno za održavanje ekonomske stabilnosti i sigurnosti u Srbiji.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije