Stopa zaposlenosti na Zapadnom Balkanu dostigla je rekordnih 60,5 odsto u 2023. godini, što je pozitivna vest za region, ali treba biti oprezan jer postoje različiti razlozi za to, izjavila je generalna sekretarka Saveta za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu povodom 1. maja, Dana rada.
Iako postoje pozitivni trendovi, dispariteti u zapošljavanju po polovima još uvek postoje u regionu, pri čemu je 15 odsto manje žena zaposlenih u odnosu na muškarce.
Istovremeno, izazovi poput dugotrajne nezaposlenosti, rada na crno, zabrinjavajućih trendova emigracije i odliva mozgova i dalje postoje, navodi se na sajtu RCC.
Uprkos postignutom napretku, potrebno je kontinuirano raditi na poboljšanju situacije na tržištu rada kako bi se osiguralo održivo i uravnoteženo ekonomsko stanje u regionu.
RCC ističe da je neophodno prepoznati i adresirati faktore koji doprinose nezaposlenosti, posebno kod žena, kako bi se postigla veća rodna ravnopravnost na tržištu rada.
Jedan od ključnih koraka ka rešavanju ovih problema je unapređenje obrazovnog sistema i stvaranje prilika za sticanje veština koje su tražene na tržištu rada. Programi stručnog usavršavanja i obuke mogu doprineti povećanju zapošljivosti i smanjenju nezaposlenosti, posebno među mladim ljudima.
Uz to, važno je raditi na smanjenju neformalnog sektora i unapređenju uslova rada kako bi se stvorili podsticajni faktori za privlačenje i zadržavanje radne snage u regionu.
RCC takođe naglašava potrebu za jačanjem saradnje između zemalja regiona i stvaranje zajedničkih programa i strategija za rešavanje pitanja zapošljavanja i ekonomskog razvoja.
Saradnja na regionalnom nivou može doprineti stvaranju održivih rešenja i promovisanju ekonomske stabilnosti i prosperiteta u regionu.
Ključno je usredsrediti se na podsticanje privatnog sektora, unapređenje poslovnog okruženja i podsticanje preduzetništva kako bi se stvorili novi poslovni oportunizmi i radna mesta.
Uz to, potrebno je raditi na jačanju socijalne zaštite i unapređenju uslova rada kako bi se osiguralo da zaposleni imaju pristojne uslove rada i zaštitu svojih prava.
Dobro osmišljene politike zapošljavanja i obrazovanja mogu doprineti poboljšanju ukupne ekonomske situacije u regionu i obezbediti bolju budućnost za sve građane.
Kako se očekuje dalji ekonomski razvoj i rast na Zapadnom Balkanu, važno je da zemlje regiona pažljivo prate trendove zapošljavanja i preduzmu odgovarajuće mere kako bi se osiguralo uravnoteženo i prosperitetno društvo.
Stvaranje sigurnih i stabilnih radnih mesta, unapređenje rodne ravnopravnosti, jačanje obrazovnog sistema i podsticanje preduzetništva su ključni faktori za postizanje održivog ekonomskog rasta i socijalnog razvoja na Zapadnom Balkanu.
Svi akteri, uključujući vladu, poslodavce, sindikate, nevladine organizacije i međunarodne institucije, treba da sarađuju kako bi se stvorili uslovi za bolji rad i život svih građana regiona.
Zajednički cilj treba da bude stvaranje inkluzivnog i prosperitetnog društva u kojem svako ima priliku za rad i napredovanje, bez obzira na pol, godine ili obrazovanje.
Ukupno gledano, stopa zaposlenosti od 60,5 odsto predstavlja pozitivan korak napred u regionu Zapadnog Balkana, ali je neophodno raditi na rešavanju preostalih izazova kako bi se postigao održiv i uravnotežen ekonomski razvoj.