Stradivari violina prodata za 11,25 miliona dolara u NY

Marijana Petrović avatar

Violina Stradivari proizvedena 1714. godine postavila je novi rekord na aukciji u Njujorku, kada je prodata za neverovatnih 11,25 miliona dolara. Ova violina, stara 311 godina, nekada je pripadala mađarskom virtuozu Jozefu Joakimu, koji je bio blizak prijatelj kompozitora Johanesa Bramsa. Aukcijska kuća Sotbis organizovala je ovu prodaju, a vest je prenela i britanska novinska agencija Guardian.

Zanimljivo je da će sredstva prikupljena ovom prodajom biti usmerena ka finansiranju muzičkih stipendija na Muzičkom konzervatorijumu Nove Engleske. Ova odluka je deo šireg plana da se pomogne mladim muzičarima u njihovom obrazovanju i razvoju. Violina je 2015. godine donirana konzervatorijumu od strane Si-Hon Ma, koji je postavio uslov da se violina proda kako bi se obezbedila sredstva za stipendije.

Iako je cena koju je violina postigla na aukciji bila značajna, ona je ipak bila skoro pet miliona dolara manja od prethodnog rekorda. Naime, rekordna cena od 15,9 miliona dolara za Stradivari violinu poznatu kao „Lejdi Blant“ postignuta je 2011. godine. Ipak, prodaja violine Joakim-Ma Stradivari će i dalje imati značajan uticaj na buduće generacije muzičara.

Jozef Joakim, čiji je identitet neodvojivo vezan za ovu violinu, bio je renomirani mađarski violinista poznat po izvođenju premijere Bramsovog violinističkog koncerta 1879. godine. Njegova umetnička karijera i doprinos muzici ostavili su neizbrisiv trag, a ova violina je postala simbol njegovog talenta i posvećenosti.

Antonio Stradivari, italijanski majstor koji je napravio ovu i mnoge druge violine, smatra se jednim od najvećih lutnjara u istoriji. Samo oko 600 Stradivarius violina preživelo je do danas, što ovu violinu čini izuzetno dragocenom. Njegovi instrumenti su poznati po svojoj izvanrednoj kvaliteti zvuka i umetničkoj izradi, a njihova vrednost samo raste kako vreme prolazi.

Ova prodaja ne samo da podseća na značaj i vrednost Stradivari violina, već i na važnost podrške mladim muzičarima. U današnjem svetu, gde se umetnost često suočava sa finansijskim izazovima, ovakve inicijative predstavljaju svetlu tačku u nastojanjima da se očuva muzička tradicija i obezbede mogućnosti za nove talente.

Uzbudljiva je pomisao na to kako će sredstva prikupljena ovom prodajom doprineti obrazovanju i razvoju mladih muzičara. Mnogi od njih će imati priliku da se upoznaju sa vrhunskim muzičkim obrazovanjem i da razviju svoje veštine, što će im omogućiti da ostvare svoje snove i ambicije u svetu muzike.

U svetlu ovog događaja, jasno je da se vrednost umetnosti ne meri samo novcem, već i uticajem koji ima na zajednicu. Ova violina, koja je preživela vekove, sada će nastaviti da inspiriše nove generacije muzičara i ljubitelja muzike. Bez obzira na to što je prodaja bila ispod rekorda, njen doprinos obrazovanju i umetnosti je neprocenjiv.

U zaključku, prodaja violine Stradivari iz 1714. godine nije samo transakcija, već i priča o muzičkoj baštini, prijateljstvu i podršci mladim talentima. Ova violina, koja nosi sa sobom bogatu istoriju, sada će imati novu ulogu u oblikovanju budućnosti muzike. Investicija u mlade muzičare kroz stipendije predstavlja nadu da će se umetnost i dalje razvijati i cvetati, obogaćujući kulturu i društvo u celini.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije