Avionska nesreća iz 1976. godine – sudar aviona nad Vrbovcem
Na nebu iznad Vrbovca, oko 35 kilometara od Zagreba, 10. septembra 1976. godine, dogodila se avionska nesreća koja je šokirala svet. Avioni DC-9 jugoslovenske kompanije Inex Adria i Hoker Sideli Trident 3B britanske kompanije Britiš ervejz sudarili su se direktno u letu, na visini od 10.000 metara. Sudar aviona bio je izuzetno redak događaj, čak i u svetskim razmerama. Na svom putovanju, avion Inex Adria je leteo iz Splita za Keln/Bon sa pet članova posade i 108 putnika, dok je avion Hoker Sideli Trident 3B bio u letu između Londona i Turske sa 54 putnika i devet članova posade.
Kontrolor leta u Zagrebu razmenio je poslednje reči sa pilotom aviona Inex Adria, tražeći od njih da se zadrže na visini i jave prolazak Zagreba. Ubrzo nakon toga, sudar aviona se dogodio, rezultirajući stravičnom nesrećom u kojoj niko od 176 putnika i članova posade u oba aviona nije preživeo. Pregledom olupine, otkriveno je da je levom krilu aviona Inex Adria preseklo pilotsku kabinu i prednji deo aviona Britiš ervejz, uzrokujući eksplozivnu dekompresiju i pad aviona na zemlju.
Na mestu nesreće, bili su svedoci koji su opisali strašan prizor pada aviona i tela koja su padala sa neba, među kojima su bili i stanovnici Zapadne Nemačke koji su se vraćali sa letovanja. Ova nesreća ostala je upamćena kao jedina u istoriji Britiš ervejza sa smrtnim ishodom i jedna od najvećih nesreća na prostoru bivše Jugoslavije.
Krivac za nesreću proglašen je kontrolor letenja Gradimir Tasić, koji je osuđen na sedam godina zatvora, ali je kazna brzo smanjena zbog pobune kolega kontrolora. Nedostatak kvalifikovanog osoblja i zastarela tehnologija bili su faktori koji su doprineli ovoj tragičnoj nesreći. Nakon nesreće, porodice i preživeli su dugo tražili pravdu i nadoknadu štete.
Pred sudovima u Srbiji vođene su dve parnice za naknadu štete – jedna koju je pokrenuo Britiš ervejz i završila na sudu u Strazburu. Pravna bitka između avio kompanije i države Srbije i danas traje, a paralelno sa tim, članovi porodica preminulih pokrenuli su parnični postupak za naknadu materijalne i nematerijalne štete pred sudovima u Beogradu.
Ova strašna avionska nesreća će zauvek ostati upamćena kao jedan od najtragičnijih događaja u istoriji avio saobraćaja, podsećajući nas na važnost bezbednosti i odgovornosti u vazdušnom saobraćaju.