Student Jovan Babić za Euronews o dešavanjima na fakultetima

Jovana Kovačević аватар

Blokade nastavnog procesa na univerzitetima i fakultetima u Srbiji traju već mesec dana, a pored podrške koju su blokaderi dobili iz regiona, sve više studenata koji su učestvovali na blokadama izlazi sa informacijama koje se tiču same odluke o uvođenju blokada i legitimnosti iste. Takođe, u pitanje se dovodi i demokratski kapacitet tela koja su donela odluku o blokadi nastavnog procesa, s obzirom da je to prepušteno „plenumima“, koje su kasnije podržale uprave visokoškolskih ustanova, na čelu sa dekanima fakulteta.

Jedan od onih koji je učestvovao u radnim grupama koje su pripremale „plenum“, ali i u organizaciji blokade nastavnog procesa, student Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu Jovan Babić, za Euronews Srbija je u ekskluzivnom intervjuu govorio o tome kako je doneta odluka o blokadi nastavnog procesa, na koji način, ali i o drugim problemima koji prate blokadu.

„Blokade vodi manjina instrumentalizovanih ekstremista, koja manipuliše većinom“, istaknuo je Babić. On je govorio o organizaciji „plenuma“ na svom fakultetu, navodeći da plenumi predstavljaju neformalne organizacije bez izvršne moći, čije odluke nemaju obavezujući karakter. Babić je istakao da je za legitimnu odluku na njegovom fakultetu neophodno najmanje 8.751 glas, što predstavlja 50% + 1 glas od ukupnog broja studenata.

Govoreći o situaciji na 4. plenumu na ETF-u u Novom Sadu, Babić je istakao da je broj studenata koji su glasali bio daleko manji od potrebnog kvoruma, te da su glasovi bili manipulisani na način koji nije bio u skladu sa pravilima. On je takođe ukazao na problem sa higijenom na fakultetu zbog blokade, ističući da su studenti sada sami odgovorni za održavanje higijene.

Babić je takođe istakao da su organizatori blokada imali političke ambicije i podršku opozicije, te da su cilj blokada bile smena vlasti, a ne rešavanje konkretnih problema studenata. On je ukazao na nedostatak legitimiteta plenuma i manipulacije u brojanju glasova, kao i na političku pozadinu i obećanja o političkim funkcijama za organizatore blokada.

U zaključku, Babić je istakao da fakulteti treba da poštuju zakon i da blokade ne smeju biti način rešavanja problema, te da su blokade uticale i na srednje škole. Raspoloženje među studentima opada, a pritisak se povećava zbog gubitka nastave i kolokvijuma. Babić je upozorio da blokade nisu rešenje i da se radi o političkoj manipulaciji, a ne borbi za pravdu.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije