Sumnja se da je proneverio pare

Goran Petrović аватар

Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Igora M. (49) zbog sumnje da je proneverio novac i zloupotrijebio službeni položaj u Generalnom konzulatu Republike Srbije u Dizeldorfu. Optužnica navodi da je Igor M. kao računopolagač proneverio 14.130,00 evra i sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist od još 1.800,00 evra. Optužnica je predata Višem sudu u Beogradu na daljnje postupanje.

Optužnica tvrdi da je Igor M. kao zaposlenik Ministarstva vanjskih poslova Republike Srbije u Generalnom konzulatu u Dizeldorfu primio ukupno 66.607,00 evra od konzularnih radnika, ali je samo 52.477,00 evra knjižio u dnevnik prometa, zadržavši 14.130,00 evra za sebe. Također je sumnja da je zloupotrijebio svoj položaj i pribavio 1.800,00 evra 21. septembra 2020. godine. Naime, isplatio si je troškove selidbe nazad u Srbiju u iznosu od 2.328,00 evra, preplativši avionsku kartu za šest članova obitelji i troškove pakiranja, iako su mu supruga i četvero djece ostali u Njemačkoj.

Okrivljeni je prema Pravilniku o naknadi troškova za službeno putovanje i selidbu u inozemstvo imao pravo na povrat jedne avionske karte u iznosu od 318,00 evra i 50% troškova pakiranja, ali je protivpravno zadržao 1.800,00 evra. Sumnja se da je ove postupke izveo samostalno, bez suglasnosti nadređenih, nanoseći štetu Republici Srbiji.

Ovo nije prvi slučaj korupcije ili zloupotrebe službenog položaja u Republici Srbiji. Prema izvješću Transparency International, Srbija se nalazi na 91. mjestu na ljestvici percepcije korupcije od 180 zemalja. Korupcija je prisutna na svim razinama vlasti, a posebno je izražena u javnim službama, gdje službenici često zloupotrebljavaju svoj položaj radi osobne dobiti.

Vlada Srbije poduzima određene korake kako bi suzbila korupciju i zloupotrebu položaja, uključujući osnivanje posebnih odjela za suzbijanje korupcije u tužiteljskim institucijama. Međutim, potrebno je još mnogo toga učiniti kako bi se korupcija u potpunosti iskorijenila.

Korupcija ima duboke ekonomske, političke i društvene posljedice, uključujući ograničeno gospodarski razvoj, nepoštivanje zakona i prava građana, smanjenje povjerenja javnosti u institucije i društvenu pravednost. Stručnjaci ističu važnost javne svijesti, pravne odgovornosti i čvrstih mjera nadzora kako bi se suzbila korupcija i osiguralo poštivanje vladavine prava.

Važno je naglasiti da su zloupotreba službenog položaja i pronevjera ozbiljna krivična djela koja se ne smiju tolerirati u društvu. Takva djela nanose štetu državi i građanima te ugrožavaju povjerenje javnosti u institucije. Stoga je važno da pravosudne institucije djeluju odlučno i učinkovito u suzbijanju korupcije i kazne odgovorne osobe u skladu sa zakonom.

Pojedinci koji se bave korupcijom moraju biti svjesni posljedica svojih postupaka i odgovarati za počinjena djela. Pravosudne institucije trebaju imati potrebne resurse i ovlasti kako bi učinkovito istražile i procesuirale slučajeve korupcije, osiguravajući da pravda bude zadovoljena i vladavina prava očuvana.

Korupcija je složen problem koji zahtijeva sveobuhvatan pristup u suzbijanju i prevenciji. To uključuje jačanje institucionalnih kapaciteta, jačanje transparentnosti i odgovornosti u upravi, promicanje etičkog ponašanja u javnim službama te jačanje suradnje s civilnim društvom i medijima u borbi protiv korupcije.

Korupcija nije samo pitanje pravde i vladavine prava, već i duboko ukorijenjen problem koji utječe na cjelokupno društvo. Svi građani imaju odgovornost u suzbijanju korupcije i promicanju integriteta, poštenja i odgovornosti u javnom djelovanju. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti društvo u kojem vladaju pravda, poštovanje zakona i povjerenje u institucije.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije