Sutra stiže „Plan za čelik“

Branko Simić avatar

Velika Britanija će sutra objaviti zelenu knjigu za industriju čelika u toj zemlji pod nazivom „Plan za čelik“. Ovaj dokument biće objavljen nekoliko nedelja ranije nego što je prvobitno planirano, a povod za to je najava američkog predsednika Donalda Trampa o uvođenju carina na sav uvoz čelika u SAD, izveštava Observer.

Ministar ekonomije, Džonatan Rejnolds, izjavio je da kontekst kako u zemlji, tako i u inostranstvu, stvara hitnu potrebu za delovanjem, što se ogleda u brzini objavljivanja nove strategije. Britanska Laburistička vlada je ranije najavila planove o investiciji od 2,5 milijardi funti (oko tri milijarde evra) u industriju čelika, uz obećanje da će na proleće predstaviti strategiju za jačanje ovog sektora.

Tramp je na svom skupu najavio da će uvesti nove carine od 25 odsto na sav uvoz čelika i aluminijuma u Sjedinjene Američke Države, što će se dodati na već postojeće dažbine na metale. Ove mere izazvale su zabrinutost među britanskim proizvođačima čelika, s obzirom na to da su SAD drugo najveće izvozno tržište za britanski čelik.

Industrijsko telo UK Stil upozorilo je da bi ove tarife mogle imati „razorne“ posledice po britansku industriju čelika. Trgovina između Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država iznosi godišnje stotine milijardi evra, što dodatno naglašava važnost ovog tržišta za britanske proizvođače.

Britanska vlada se suočava sa sve većim pritiscima da zaštiti domaću industriju, posebno nakon što su najave o carinama izazvale paniku među proizvođačima. Mnogi od njih strahuju da bi ovi potezi mogli ugroziti njihovu konkurentnost na tržištu, a neki su već najavili smanjenje proizvodnje i otpuštanje radnika.

U okviru „Plana za čelik“, britanska vlada planira da osigura podršku za inovacije i modernizaciju industrije, kao i da poboljša pristup finansiranju za proizvođače čelika. Očekuje se da će strategija takođe uključivati mere za smanjenje emisije ugljen-dioksida i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije u proizvodnji čelika, što je u skladu sa globalnim ciljevima smanjenja emisija i borbe protiv klimatskih promena.

Osim toga, britanska vlada planira da poveća saradnju sa drugim zemljama kako bi se diversifikovao izvoz čelika i smanjila zavisnost od američkog tržišta. Ovaj pristup bi mogao pomoći britanskim proizvođačima da se prilagode novim uslovima na tržištu i pronađu nove prilike za rast.

U međuvremenu, reakcije iz industrije su pomešane. Dok neki proizvođači pozdravljaju brzinu delovanja vlade i potrebne investicije, drugi su skepticni i traže konkretne korake i mere koje će osigurati dugoročnu stabilnost sektora. Ovi komentari dolaze u trenutku kada se britanska industrija čelika suočava sa brojnim izazovima, uključujući visoke troškove proizvodnje, konkurenciju iz inostranstva i promene u potražnji na tržištu.

U svetlu ovih događaja, mnogi analitičari predviđaju da će britanska vlada u narednim mesecima biti pod sve većim pritiskom da deluje kako bi zaštitila domaću industriju čelika. Očekuje se da će „Plan za čelik“ pružiti smernice i rešenja koja će pomoći britanskim proizvođačima da se suoče sa izazovima i iskoriste prilike na globalnom tržištu.

Na kraju, pitanje budućnosti britanske industrije čelika ostaje otvoreno. Sa najavama o novim carinama sa strane SAD, kao i potrebom za modernizacijom i inovacijama, britanska vlada i proizvođači čelika moraju raditi zajedno kako bi osigurali održivost i konkurentnost ovog sektora u godinama koje dolaze.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije