Svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, 74 odsto njih nisu prijavile

Stefan Nikolić аватар

Na konferenciji „Jednake, sigurne, osnažene“ koja se održala danas u Beogradu, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, pri čemu većina njih nije imala poverenje da se obrati institucijama ili porodici.

Drugi poražavajući podatak je taj da je u poslednjih deset godina u Srbiji ubijeno više od 400 žena, prema izveštajima medija, a samo 3% njih je prethodno prijavilo nasilje. Ministarka je istaknula važnost prijavljivanja nasilja i apelovala na sve prisutne da razmisle o tome kako bi neke od tih žena možda bile žive danas da su prethodno prijavile ili da je neko iz njihovog okruženja reagovao umesto njih.

Konferencija je okupila brojne stručnjake i aktiviste koji se bave pitanjima rodne ravnopravnosti i sprečavanjem nasilja nad ženama. Raspravljalo se o važnosti edukacije i podizanja svesti o rodnoj ravnopravnosti, kao i o potrebi za jačanjem institucionalne podrške žrtvama nasilja.

U sklopu konferencije, predstavljeni su i rezultati istraživanja o iskustvima žena sa nasiljem, kao i preporuke za unapređenje zakonodavnog okvira koji se odnosi na zaštitu žrtava nasilja.

Macura je istakla da je borba protiv nasilja nad ženama i unapređenje rodne ravnopravnosti prioritet njenog resora i da će se nastaviti sa radom na unapređenju zakonskih mera i pružanju podrške žrtvama nasilja.

Učesnici konferencije su se složili da je neophodno da društvo kao celina prepozna ozbiljnost problema nasilja nad ženama i da se aktivno uključi u rešavanje ovog pitanja. Pozvali su institucije, organizacije civilnog društva i građane da zajednički rade na stvaranju sigurnijeg okruženja za sve žene i devojčice.

Nasilje nad ženama predstavlja ozbiljan društveni problem koji zahteva sveobuhvatnu reakciju i angažovanje svih delova društva. Ministarka Macura je naglasila da je važno da žene osećaju podršku i sigurnost da prijave nasilje i zatraže pomoć, te da je odgovornost svih nas da radimo na stvaranju jednakih i sigurnih uslova za sve žene i devojčice u društvu.

Konferencija je završena sa zaključkom da je potrebno kontinuirano raditi na podizanju svesti o problemu nasilja nad ženama, kao i da je neophodno da se preduzmu konkretne akcije kako bi se zaustavilo nasilje i pružila podrška žrtvama. Ministarka Macura je najavila da će se nastaviti sa organizacijom sličnih događaja i aktivnosti sa ciljem unapređenja položaja žena u društvu i zaštite njihovih prava.

Nadamo se da će ovakve inicijative doprineti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva za sve žene u Srbiji.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije