Sve više azijskih zemalja želi da se pridruži BRIKS-u

Branko Simić аватар

Jugoistočna Azija sve više pokazuje interes za pridruživanje grupi BRIKS, koja predstavlja alternativu međunarodnim institucijama koje su uglavnom pod kontrolom Zapada. Premijer Malezije, Anvar Ibrahim, izrazio je želju Malezije da se pridruži ovom bloku, koji se proširio prilivom novih zemalja Globalnog juga. Tajland, koji je saveznik SAD-a, također je izrazio interes za pridruživanje BRIKS-u.

Postojeće članice BRIKS-a su Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, a Tajland izražava želju da se pridruži ovom bloku kako bi se povezao sa zemljama juga i izbalansirao međunarodni finansijski i ekonomski sistem. Kina je igrala ključnu ulogu u proširenju BRIKS-a privlačeći nove članice poput Saudijske Arabije, Irana, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Etiopije i Egipta.

Indonezija je također bila zainteresirana za pridruživanje BRIKS-u, ali trenutni predsjednik nije još donio odluku. Unatoč naporima SAD-a i Europe da spriječe suradnju sa Moskvom, zemlje poput Kube, Venecuele, Turske, Laosa, Bangladeša, Šri Lanke i Kazahstana prisustvovale su sastanku ministara BRIKS-a u Rusiji.

Vijetnam, koji je nedavno unaprijedio odnose s Washingtonom, također je pokazao interes za suradnju s BRIKS-om, primivši ruskog predsjednika Vladimira Putina. BRIKS ima rezerve od 100 milijardi dolara koje se mogu koristiti za zajmove u kriznim situacijama, a osnovana je i Nova razvojna banka koja odobrava zajmove za infrastrukturne projekte u siromašnijim zemljama.

Iako su pojedini mediji pokušali umanjiti politički značaj BRIKS-a, činjenica je da ovaj blok postaje sve interesantniji za zemlje jugoistočne Azije koje traže alternativu tradicionalnim međunarodnim institucijama pod utjecajem Zapada. Suradnja s BRIKS-om može donijeti nove prilike za ekonomski i politički razvoj regije.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije