Prošle godine, svet je zabeležio rekordnu potražnju za zlatom, a glavni uzroci su velike nabavke centralnih banaka i rastuće investicije u ovaj plemeniti metal. U izveštaju Svetskog saveta za zlato, koji je objavljen nedavno, navodi se da je ukupan obim trgovine zlatom iznosio 4.974 tone, što predstavlja povećanje u odnosu na 4.899 tona iz 2022. godine. Ova tendencija rasta potražnje za zlatom nastavila se i u 2024. godini, usled sve većih geopolitičkih i ekonomskih neizvesnosti.
Šaokai Fan, globalni rukovodilac za centralne banke u Svetskom savetu za zlato, istakao je da je apetit centralnih banaka za zlatom „nezasitan“. Ovo je već treća godina zaredom tokom koje obim svetske trgovine zlatom prelazi 1.000 tona. U ovom kontekstu, Narodna banka Poljske bila je najveći kupac zlata među centralnim bankama, dodajući 90 tona svojim rezervama. Na drugom mestu nalazi se Centralna banka Turske, koja je povećala svoje zalihe za 75 tona, dok je Rezervna banka Indije, koja je dosledno kupovala zlato svakog meseca osim decembra, zauzela treće mesto.
Pored centralnih banaka, potražnja za zlatnim polugama i kovanicama ostala je na visokom nivou, posebno zahvaljujući velikom interesovanju u zemljama poput Kine i Indije. Kineski investitori su se suočili sa nedostatkom alternativnih investicija, što je dodatno podstaklo ulaganje u zlato. Izveštaj naglašava da je mešavina ekonomske neizvesnosti u Kini, stalna volatilnost tržišta akcija i rekordno niske kamatne stope na državne obveznice doprinela rastu potražnje za zlatom.
U Indiji, potražnja za zlatom takođe je zabeležila rast nakon što je vlada smanjila uvozne dažbine sa 15% na 6% u julu prošle godine. Ove mere su značajno olakšale pristup zlatu, što je dovelo do povećanja potražnje među potrošačima.
Međutim, izveštaj je ukazao na razočaranje u pogledu potražnje za zlatnim nakitom, čiji je obim trgovine pao za 11% na 1.877 tona u 2023. godini. Ovo može biti rezultat promenljivih ekonomskih uslova i promena u potrošačkim navikama.
Svetski savet za zlato ukazuje na to da je potražnja za zlatom u protekloj godini bila oblikovana različitim faktorima, uključujući povećanu nesigurnost na globalnoj sceni, što je navelo investitore da se okrenu zlatu kao sigurnoj imovini. U svetlu ovih trendova, zlato ostaje ključna stavka u portfoliju mnogih investitora, posebno u vremenima ekonomske nestabilnosti.
Kao rezultat svega ovoga, zlato se i dalje smatra jednim od najpouzdanijih oblika čuvanja vrednosti. Njegova uloga u globalnoj ekonomiji se neprekidno razvija, a interesovanje za ovaj plemeniti metal ne pokazuje znake opadanja. Centralne banke širom sveta nastavljaju da akumuliraju zlatne rezerve, a investitori iz privatnog sektora takođe su sve više zainteresovani za ulaganja u zlato kao zaštitu od inflacije i ekonomske nestabilnosti.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da zlato ostaje ključna imovina u svetu finansija. Svetski savet za zlato će nastaviti da prati ove trendove i pruža relevantne informacije o stanju na tržištu zlata. U narednim godinama, možemo očekivati dalji rast potražnje za zlatom, s obzirom na globalne izazove i neizvesnosti koje se javljaju na ekonomskom horizontu. Zlato takođe može igrati značajnu ulogu u diversifikaciji investicionih portfolija, te kao zaštita od rizika povezanih sa tradicionalnim finansijskim instrumentima.