TANKERI PUNI TEČNOG GASA HITNO PROMENILI PRAVAC! Tržište van kontrole – cene nastavljaju da obaraju rekorde

Stefan Nikolić avatar

Tankeri puni tečnog prirodnog gasa, koji su prvobitno plovili ka Aziji, preusmerili su svoj kurs i sada idu ka Evropi, gde cene gasa dostižu nove rekorde, izveštava Financial Times. Ova promena kursa tankera ukazuje na sve veću potražnju u Evropi, koja je spremna da plati više za energente usled trenutne krize na tržištu gasa.

U poslednjih nekoliko dana, cena gasa na evropskom tržištu naglo je porasla, sa novim rekordom od 2,190.4 dolara za hiljadu kubnih metara. U razgovoru za Financial Times, direktor odeljenja gasne kompanije Platts, Kjaran Rou, izjavio je da je evropsko tržište gasa „izašlo ispod kontrole“. Ova situacija dovela je do povećane potražnje, što je podstaklo tankere da promene pravac isporuke.

Između cena gasa na evropskom i azijskom tržištu sada postoji značajna razlika. Podaci kompanije Platts pokazuju da se spot cene isporuka u Evropu trenutno procenjuju na oko 48.5 dolara za milion britanskih termalnih jedinica (BTE), dok su u Aziji te cene oko 41 dolar. Ovaj skok cene gasa čini Evropu privlačnijom destinacijom za isporučioce tečnog prirodnog gasa.

Analitičar iz konsultantske kompanije ICIS, Aleks Frouli, istakao je da transport gasa uključuje preusmeravanje američkih tankera sa tečnim prirodnim gasom, koji su se prvobitno kretali ka Aziji, ka evropskim lukama. Takođe, beleži se i povećanje u isporukama australijskog tečnog prirodnog gasa u Evropu, što je najznačajnije u poslednjih deset godina. Ovo preusmeravanje tankera signalizira da se tržište gasa prilagođava novonastalim okolnostima.

Jedan od ključnih igrača u ovoj situaciji je Royal Dutch Shell, koji je preusmerio peruanski gas u Veliku Britaniju, prvi put od 2019. godine. Ova kompanija je potpisala ugovor sa terminalom za tečni gas Pampa Melchorita u Peruu, i od kraja oktobra do sada isporučila je sedam takvih tereta. Kako se očekuje, do kraja godine u Evropu će stići između 15 i 20 tankera više nego obično, a slična situacija se predviđa i za januar.

Ova situacija na tržištu gasa dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa ozbiljnim izazovima u snabdevanju energijom, posebno zbog smanjenja isporuka iz Rusije i drugih tradicionalnih izvora. Povećana potražnja i visoke cene gasa dodatno komplikuju situaciju za evropske potrošače, koji se bore sa rastućim troškovima energije.

Analitičari upozoravaju da bi ovakva dinamika mogla da potraje i tokom zime, kada se očekuje da će potražnja za energijom rasti. Kako bi se suočili sa ovom krizom, evropski lideri razmatraju različite strategije, uključujući diversifikaciju izvora snabdevanja i ulaganje u obnovljive izvore energije. Međutim, trenutna situacija jasno ukazuje na to koliko je važno imati stabilne i pouzdane lance snabdevanja u ovako turbulentnim vremenima.

U svetlu ovih događaja, postavlja se pitanje kako će se evropska tržišta prilagoditi i kako će se nositi sa ovim izazovima. Sa rastućim cenama gasa i neizvesnošću oko snabdevanja, potrošači u Evropi će morati da budu spremni na promene u svom ponašanju i navikama, što bi moglo imati dugoročne posledice na ekonomiju regiona. U svakom slučaju, trenutna kriza na tržištu gasa predstavlja veliki izazov za evropske lidere i potrošače, a rešenja koja će biti usvojena u narednim mesecima mogla bi imati dalekosežne posledice.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije