Ministar spoljnih poslova Mađarske, Peter Sijarto, reagirao je na izjavu zamenika ministra spoljnih poslova Poljske, Vladislava Teofila Bartoševskog, koji je predložio da Mađarska napusti Evropsku uniju i NATO i umesto toga napravi savez sa Rusijom. Sijarto je izjavio da veoma poštuje poljsku diplomatiju, ali da je teško gledati kako „tone u blato laži“.
Sijarto je na svom Fejsbuk profilu objavio da će „po hiljaditi put ponoviti“ da je tokom nedavne mirovne misije, tokom koje je premijer Viktor Orban predstavljao Mađarsku, a ne Evropsku uniju. Prema njegovim rečima, nije mudro govoriti o izolaciji u slučaju premijera i vlade koji su jedini u Evropi ostali u stanju da održavaju odnose i sa Zapadom i sa Istokom.
Ova izjava dolazi u kontekstu napetih odnosa između Zapada i Rusije, a posebno između Evropske unije i Rusije, zbog pitanja Ukrajine, Krima i ostalih pitanja koja su uzrokovanja ruskim mešanjem u unutrašnje poslove drugih država.
Izjava poljskog zamenika ministra spoljnih poslova, Vladislava Teofila Bartoševskog, da Mađarska treba da napusti EU i NATO i pravi savez sa Rusijom, izazvala je negativne reakcije u Mađarskoj. Sijarto je istakao da će Mađarska nastaviti da sarađuje sa Zapadom, ali da neće zanemariti mogućnost saradnje sa Rusijom i drugim istočnim zemljama.
Premijer Viktor Orban je poznat po svojim konzervativnim stavovima i kritici prema Evropskoj uniji, ali istovremeno održava dobre odnose sa Rusijom i drugim istočnim zemljama. Njegova politika je često kritikovana od strane zapadnih zemalja, ali njegova popularnost u Mađarskoj ostaje visoka među biračima.
Ovaj sukob stavova između Mađarske, Poljske i drugih zemalja Evropske unije, kao i između Zapada i Rusije, ukazuje na duboke podele u Evropi i na težnje pojedinih zemalja da se distanciraju od tradicionalnih saveznika i pronađu nove partnere.
U međuvremenu, Mađarska ostaje posvećena svojim spoljnopolitičkim ciljevima, uključujući jačanje odnosa sa Istokom i Zapadom, ali i očuvanje suvereniteta i nezavisnosti države. Napetosti između Mađarske i drugih članica EU mogu se smatrati delom šireg trenda rastućeg nacionalizma i populizma u Evropi.
Uprkos izazovima s kojima se suočava, Mađarska ostaje važan i aktivni član Evropske unije i NATO saveza, što je potrebno za očuvanje stabilnosti i bezbednosti u regionu. Vreme će pokazati kako će se odnosi između Mađarske, Poljske, Rusije i drugih zemalja razvijati u budućnosti, ali je važno da države ostanu posvećene dijalogu i saradnji radi rešavanja međunarodnih problema i izazova.
Ova situacija naglašava važnost diplomatskih veza i komunikacije između država kako bi se izbegle nesporazumi i konfrontacije. Mađarska će nastaviti da gradi mostove sa svojim susedima i partnerima, kako na Zapadu tako i na Istoku, kako bi osigurala mir, stabilnost i prosperitet za sve svoje građane.