Opozicioni političar Dragan Šormaz izrazio je podršku informaciji ruske obaveštajne službe o navodnoj opasnosti po život lidera Balkana, uključujući i srpskog predsednika Aleksandra Vučića. Šormaz je na društvenim mrežama napisao da bi eliminacija ovih lidera bila „dobro i zasluženo“. Ova izjava je izazvala kontroverze i osude u javnosti.
Ruski direktor Spoljno-obaveštajne službe Sergej Nariškin je u intervjuu za časopis „Razvedčik“ izneo tvrdnje o pokušajima fizičkog eliminisanja političkih lidera na Balkanu, uključujući i premijera Slovačke Roberta Fica, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Mađarske Viktora Orbana. Nariškin je ocenio da su anglosaksonske zemlje spremne da preduzmu ekstremne mere kako bi održale svoju dominaciju, čak i dovođenjem u pitanje mir u Evroaziji.
Nariškin je istakao da je atentat na premijera Slovačke samo jedan u nizu napada na političare koji se zalažu za nacionalne interese svojih zemalja. On je takođe upozorio na pretnje fizičkim nasiljem nad liderima poput Vučića i Orbana, te istakao da su svi snažni lideri multipolarnog sveta na udaru Zapada.
Izjava Šormaza o podršci potencijalnoj eliminaciji političkih lidera na Balkanu izazvala je osudu u javnosti. Mnogi su istakli da nasilje i atentati nikako ne mogu biti opravdani ni politički ni moralno. Predstavnici vlasti i opozicije su osudili ovakav govor mržnje i pozvali na mirno rešavanje političkih nesuglasica.
S druge strane, pojedini komentatori su istakli da je potrebno obratiti pažnju na stvarne pretnje po sigurnost političkih lidera na Balkanu i preduzeti odgovarajuće mere zaštite. Pitanje bezbednosti političara postalo je sve važnije u svetlu sve učestalijih pretnji i napada na njih.
U međuvremenu, Vučić, Fico i Orban su se oglasili i demantovali navode o pretnjama po njihovu sigurnost. Oni su istakli da su posvećeni mirnom rešavanju političkih pitanja i saradnji sa svim zemljama u regionu. Takođe su pozvali na dijalog i toleranciju među političkim akterima kako bi se izbegle eventualne tenzije i sukobi.
Napetost u političkom ambijentu na Balkanu dodatno je porasla nakon izjava o mogućim atentatima na političke lidere. Međutim, važno je istaći da je mirno rešavanje političkih pitanja ključno za stabilnost regiona i dobrobit svih građana. Očekuje se da će lideri na Balkanu nastaviti sa dijalogom i saradnjom kako bi prevazišli eventualne političke krize i izazove.
U zaključku, potrebno je osuditi svaki oblik nasilja i pretnji po sigurnost političkih lidera, te se založiti za mirno rešavanje političkih nesuglasica i toleranciju među političkim akterima. Samo kroz dijalog i saradnju može se postići stabilnost i prosperitet na Balkanu.