Film „Da Vinčijev kod“, snimljen 2006. godine, postao je jedan od najpopularnijih filmova svog vremena. Ova filmska adaptacija bestselera Dana Brauna uspela je da privuče pažnju publike širom sveta, zahvaljujući svojoj intrigantnoj radnji koja kombinuje misteriju, teologiju i umetnost. U središtu priče nalazi se profesor simbologije Robert Langdon, kojeg tumači Tom Henks, koji se suočava sa zagonetnim ubistvom u Parizu, što ga vodi na putovanje kroz istoriju i umetnost kako bi otkrio tajne skrivene u Velikom delu.
Iako je film zamišljen kao napeta misterija, snimanje je često imalo komične trenutke. Ron Hauard, reditelj filma, podelio je anegdote o snimanju, posebno o izazovima sa kojima su se suočavali tokom rada u Luvru. On se prisetio situacije kada su morali da žure zbog kašnjenja, a Tom Henks nije imao vremena da se presvuče pre snimanja. Hauard je opisao kako je Henks presvlačio pantalone ispred Mona Lize, legendarnog dela umetnosti koje je privuklo pažnju mnogih posetilaca.
Tokom jednog od okupljanja filmadžija, Hauard se osvrnuo na to kako su se pripremali za snimanje scene u Luvru. Opisao je kako je ekipa bila smeštena u prostoriji u kojoj se nalazila Mona Liza, i kako su se stvari brzo odigravale. „Sva naša oprema i kamere su se nalazile u prostoriji gde je Mona Liza, i u jednom trenutku smo počeli da kasnimo. Raspored nam se poremetio i morali smo da požurimo,“ rekao je Hauard.
Hauard se takođe prisetio trenutka kada je Tom Henks, u žurbi, presvlačio pantalone ispred slavnog portreta. „Sačekaj, ovaj trenutak moramo da zapamtimo za ceo život,“ dodao je Hauard, osvrćući se na smešne i nezaboravne trenutke koje su delili tokom snimanja. Ova situacija pokazuje koliko je snimanje filma moglo biti naporno, ali i duhovito, s obzirom na okruženje u kojem su radili.
Osim što je „Da Vinčijev kod“ postao izuzetno popularan, Hauard i Henks su već sarađivali na drugim projektima, uključujući filmove „Apolo 13“ i „Sirena“. Hauard je naglasio kako su doživeli različite avanture tokom snimanja, od podvodnog snimanja sa „Sirenom“ do snimanja u bestežinskom stanju u „Apolu 13“. „Na kraju, bez pantalona pred Mona Lizom,“ našalio se Hauard, ukazujući na neobične situacije koje su im se događale tokom karijere.
Film „Da Vinčijev kod“ je, pored svoje popularnosti, izazvao i kontroverze, posebno među verskim zajednicama. Radnja filma se bavi temama koje su često predmet rasprava, kao što su istorijska istina i religijska dogma. Međutim, to nije sprečilo film da postane jedan od najgledanijih filmova svog vremena, sa velikim uspehom na blagajnama.
Pored toga, film je uticao na povećanu popularnost umetnosti i istorije, podstičući mnoge gledaoce da istraže dela umetnosti, kao što su ona u Luvru. „Da Vinčijev kod“ je postavio temelje za daljnje filmske adaptacije i nastavke, a njegov uticaj se oseća i danas.
Uprkos izazovima snimanja i kontroverzama koje su pratili film, „Da Vinčijev kod“ ostaje značajan deo savremene filmske kulture. Ron Hauard i Tom Henks, kao ključni igrači u ovom projektu, ostavili su svoj pečat u filmskoj industriji, a njihova saradnja i neobični trenuci sa snimanja će se pamtiti dugo nakon što su svetla na setu ugasila.