Budimpešta – Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da su predstojeći pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o okončanju rata u Ukrajini ono što je Mađarska želela. U razgovoru za javni servis, Orban je istakao važnost postizanja mira u regionu, naglašavajući da je to deo strategije koju je Mađarska usvojila.
„Aleluja, ovo je ono što smo želeli. Na ovo smo se kladili. Ovo je ono na čemu se zasniva naša mađarska strategija: rat ne sme da traje. Novi američki predsednik (Donald Tramp) biće tu, a kako su Evropljani nesposobni i paralizovani, on će preseći Gordijev čvor… i sklopiti mir“, rekao je Orban. Ove reči ukazuju na Orbanovu nadu da će dolazak novog američkog lidera doneti promene u pristupu rešavanju konflikta u Ukrajini.
Orban je takođe naglasio ekonomske posledice koje su sankcije Evropske unije Rusiji imale na Mađarsku. Prema njegovim rečima, Mađarska je zbog tih sankcija izgubila 6,5 milijardi evra godišnje, što čini ukupno 20 milijardi evra. Ove brojke ukazuju na ozbiljan ekonomski pritisak koji je rat i sankcije doneli zemlji, a Orban smatra da bi povratak Rusije u svetsku ekonomiju mogao doneti značajan podsticaj mađarskoj ekonomiji.
„Sa novim američkim predsednikom i mirom, Rusija će biti reintegrisana u svetsku ekonomiju, što će dati ogroman podsticaj mađarskoj ekonomiji“, dodao je Orban. Ova izjava ukazuje na njegovu veru da bi stabilizacija situacije u Ukrajini mogla otvoriti nove ekonomske mogućnosti za Mađarsku, kao i za Evropsku uniju u celini.
Orban je takođe istakao da bi, ukoliko dođe do postizanja mira, Rusija mogla ponovo postati deo svetskog ekonomskog i energetskog sistema. „Rusija će biti reintegrisana u svetsku ekonomiju i evropski energetski sistem ukoliko dođe do postizanja mira i završetka rata u Ukrajini“, rekao je. Ove reči odražavaju njegovu nadu da će završetak sukoba omogućiti Mađarskoj da ponovo uspostavi ekonomske veze sa Rusijom.
Premijer je naglasio da bi reintegracija Rusije u evropski bezbednosni i ekonomski sistem značajno poboljšala stanje mađarske privrede. Orban veruje da bi to moglo doneti koristi ne samo Mađarskoj, već i drugim zemljama u regionu koje su takođe pogođene trenutnom krizom.
Ove izjave dolaze u trenutku kada su odnosi između Zapada i Rusije na najnižem nivou u poslednjim decenijama. Sankcije koje su uvedene Rusiji zbog njenog vođenja rata u Ukrajini dovele su do značajnog pogoršanja ekonomskih odnosa, a Orban se zalaže za dijalog i pronalaženje rešenja koja bi omogućila obnovu odnosa.
Mađarska je često kritikovana zbog svog bliskog odnosa sa Rusijom, posebno u kontekstu evropske politike. Međutim, Orban insistira na tome da je prioritet njegove vlade ekonomska stabilnost i sigurnost zemlje. Njegove izjave o mogućem miru i reintegraciji Rusije u evropske strukture ukazuju na želju da se izbegne dalja eskalacija sukoba i da se pronađu putevi za saradnju.
U svetlu ovih dešavanja, pažnja će biti usmerena na pregovore između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Mnogi analitičari smatraju da će ishod ovih pregovora imati dalekosežne posledice ne samo za Ukrajinu, već i za celu Evropu i njen ekonomski i bezbednosni okvir.
Orbanova poruka o potrebi za mirom i ekonomskom stabilizacijom odražava šire aspiracije Mađarske da se pozicionira kao ključni igrač u regionalnoj politici, koristeći prednosti koje bi mogao doneti završetak sukoba. U tom smislu, budući pregovori će biti od presudne važnosti za oblikovanje budućnosti ne samo Mađarske, već i celog regiona.