Tri najveća tržišta pokreću vrtoglavi rast

Branko Simić avatar

TRŽIŠTE zlata tokom ove godine beleži vrtoglave skokove u ceni, sa gotovo svakim mesecom koji donosi novi rekord. Stručnjaci ističu da je zlato postalo veoma privlačna investicija u trenutnom ekonomskom okruženju, gde je rast privrede nestabilan, a većina ekonomija se oporavlja od rekordne inflacije. Centralne banke i građani sve više ulažu u zlato, što rezultira rastom državnih rezervi i zlatnih „slamarica“. Najveći igrači na svetskoj sceni zlatnog tržišta su Kina, Indija i SAD, koje godišnje „obrnu“ više od 2.000 tona zlata.

Kinesko tržište beleži porast od oko 984 tona zlata godišnje, pri čemu Narodna banka Kine takođe ima značajnu ulogu kao kupac. Indija je na drugom mestu po tražnji, godišnje kupujući oko 850 tona zlata, dok Amerika, sa godišnjom kupovinom od oko 190 tona, ima najveće rezerve zlata na svetu vredne oko 700 milijardi dolara.

Srbija se ističe kao zlatni prvak Zapadnog Balkana, sa zlatnim rezervama od oko 47 tona vrednim gotovo 4 milijarde dolara. Za razliku od Srbije, Hrvatska je u prošlosti prodala svoje zlatne poluge, ali je kasnije ponovo počela sa kupovinom, uključujući oko dve tone zlata pre nekoliko godina. Nedostatak zlatnih rezervi može dovesti zemlju u nezgodnu poziciju tokom ozbiljne recesije, ističu stručnjaci.

Većina zemalja tretira zlato kao utočište od inflacije, smatrajući ga sigurnom investicijom sa najmanjim rizikom. U periodima geopolitičkih tenzija i ekonomske nestabilnosti, zlato postaje najsigurnija rezerva za zemlje, pružajući pouzdanje u njihovu privredu i valutu. Snažne zlatne rezerve mogu biti spasilac u vremenima krize, omogućavajući državi da sama izmiri svoja dugovanja i pokaže monetarnu odgovornost.

U završnici, stručnjaci ističu važnost zlatnih rezervi u svetlu primera poput Argentine, koja se suočava sa bankrotima, recesijama i visokom inflacijom. Argentina je primorana da ponudi svoje zlatne rezerve kao kolateral kako bi obezbedila finansiranje, ističući tako značaj zlatnih rezervi u vremenima ekonomske krize.

Očigledno je da zlato zadržava svoju važnost kao sigurna i stabilna investicija, kako za centralne banke tako i za građane širom sveta. U ovim nesigurnim ekonomskim vremenima, zlato se pokazalo kao pouzdana luka za očuvanje vrednosti i zaštita od inflacije, nudeći sigurnost i stabilnost u prevrtljivom finansijskom svetu.

Branko Simić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije