Zoran Bećirović, njegov sin Luka i telohranitelj Mladen Mijatović uhapšeni su nakon što su napali novinarku Pobjede i njenog sina u nedelju veče. Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, određeno im je zadržavanje do 72 sata. Iz Uprave policije saopšteno je da su dvojica Bećirovića i Mijatović prvo verbalno, a zatim i fizički napali urednicu crne hronike u Pobjedi.
U nedelju uveče, incident se dogodio kod jednog ugostiteljskog objekta u Podgorici. Zoran Bećirović, poznati biznismen, njegov sin Luka i telohranitelj Mladen Mijatović uhapšeni su zbog napada na novinarku Pobjede i njenog sina. Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu, odlučeno je da će biti zadržani do 72 sata radi daljeg postupka.
U saopštenju Uprave policije, navodi se da su Bećirovići i Mijatović prvo verbalno, a zatim i fizički napali novinarku, koja je urednica crne hronike u Pobjedi. Detalji o motivima napada nisu otkriveni, ali incident je izazvao veliku pažnju javnosti u Crnoj Gori.
Zoran Bećirović je poznati biznismen u Crnoj Gori, a njegov sin Luka takođe je aktivan u poslovnom svetu. Mladen Mijatović, telohranitelj Bećirovića, takođe je poznat u Kolašinu gde je angažovan kao obezbeđenje za razne poslovne ljude.
Napad na novinarku i njenog sina izazvao je osudu javnosti i pozive za nultu toleranciju prema nasilju nad novinarima. Novinarska udruženja su osudila ovaj incident i zahtevala od nadležnih organa da adekvatno reaguju i zaštite novinare od nasilja i pretnji.
Ovo nije prvi put da novinari u Crnoj Gori postanu žrtve nasilja ili pretnji. Novinarske slobode su važne za demokratiju i vladavinu prava, te je važno da novinari mogu slobodno obavljati svoj posao bez straha od nasilja i represije.
Zoran Bećirović, njegov sin Luka i Mladen Mijatović su trenutno zadržani u pritvoru dok se istražuje ovaj slučaj. Očekuje se da će nadležne institucije sprovesti istragu i utvrditi motive i okolnosti napada na novinarku i njenog sina.
Napadi na novinare i medijske radnike su ozbiljan problem u mnogim zemljama, uključujući Crnu Goru. Vlade i institucije treba da preduzmu mere kako bi zaštitile novinare i obezbedile da mogu slobodno obavljati svoj posao bez straha.
Novinarstvo je važan stub demokratije i transparentnosti, te je važno da novinari imaju slobodu da istražuju i izveštavaju o važnim temama bez straha od represije ili nasilja.
Nadamo se da će ovaj incident poslužiti kao podsetnik da je potrebno poštovati novinarsku slobodu i zaštititi novinare od nasilja i pretnji. Vlade i institucije treba da ulože napore u stvaranje sigurnog okruženja za novinare kako bi mogli slobodno obavljati svoj posao i informisati javnost o važnim temama.
Ujedno, važno je osuditi nasilje i pretnje prema novinarima i medijskim radnicima i raditi na stvaranju atmosfere u kojoj će novinari biti poštovani i zaštićeni od svih oblika nasilja i represije. Novinarska sloboda je temelj demokratije i vladavine prava, te je važno da se ona poštuje i štiti u svim okolnostima.