Nakon najave novog italijanskog poreza na izvoz gasa od 2,19 evra po megavat-satu, stručnjaci upozoravaju da bi to moglo dovesti do problema na evropskom tržištu gasa. Bernhard Painz, član uprave austrijske kompanije AGGM koja se bavi gasnom infrastrukturom, ističe da ove odluke mogu uticati na cene gasa i na druge zemlje, uključujući Hrvatsku.
Dalibor Pudić, predsednik Hrvatske stručne asocijacije za gas, smatra da porezi Italije i Nemačke na transport gasa mogu povećati cene gasa na hrvatskom tržištu, ali da trenutno nema razloga za brigu zbog stabilne potrošnje gasa. Cene gasa u Hrvatskoj određuje firma Plinacro prema pravilima Hrvatske energetske regulatorne agencije, ali ta pravila moraju biti usklađena sa zakonima EU o energetskoj politici.
U pozadini ovih spornih poteza Nemačke i Italije je pokušaj da se pomogne firmama koje su pretrpele gubitke nakon napada Rusije na Ukrajinu. Italijanska državna agencija GSE je, prema proračunima, potrošila oko četiri milijarde evra kupujući gas po visokim cenama, dok se cena gasa na tržištu značajno smanjila. Zbog toga Italija planira uvođenje poreza na izvoz gasa, dok Nemačka razmatra povećanje postojećeg poreza.
U lancu snabdevanja gasom u svim članicama EU došlo je do velikih poremećaja na tržištu 2022. godine, što je rezultiralo dodatnim troškovima. Vlade pokušavaju da pokriju te gubitke kako ne bi pali na teret građana. U Hrvatskoj, Vlada je naredila HEP-u da puni skladišta za grejnu sezonu, što je dovelo do povećanih troškova u nabavci gasa i gubitka u poslovanju.
Stručnjaci očekuju da će nadležne institucije EU analizirati nove poreze na transport gasa i doneti odgovarajuće odluke pre nego što stupi na snagu italijanski porez 1. aprila sledeće godine. Situacija na tržištu gasa ostaje neizvesna, ali se nadaju da Evropska komisija će reagovati na ove novonastale probleme.