Tukao suprugu Novi Beograd nasilje u poroditi

Goran Petrović аватар

Javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu saslušao je uhapšenog R.D. (45) zbog krivičnog dela nasilje u porodici, a Treći osnovni sud u Beogradu mu je odredio pritvor. Krivičnu prijavu protiv njega podnela je policija sa Novog Beograda, saopštilo je Treće osnovno javno tužilaštvo.

Sumnja se da je okrivljeni 14. novembra, u ranim jutarnjim časovima izvršio krivično delo na štetu svoje supruge A.U.D. (46) tako što je, nakon verbalne rasprave, nasiljem i pretnjom, da će napasti na život i telo, ugrozio njeno spokojstvo i telesni integritet, što je konstatovano u izveštaju lekara specijaliste KBC Zemun.

Prilikom iznošenja svoje odbrane, okrivljeni je negirao izvršenje krivičnog dela. Imajući u vidu da okrivljeni nema prijavljeno prebivalište zbog čega postoji opasnost od bekstva, kao i da postoje okolnosti koje ukazuju da će boravkom na slobodi uticati na oštećenu, okrivljenom je određen pritvor, piše u saopštenju tužilaštva. Istraga u ovom slučaju je u toku.

Po nalozima javnih tužilaca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici doneli su rešenja o zadržavanju D.D. (79) i M.N. (78) zbog sumnje da su izvršili po jedno krivično delo nasilje u porodici.

Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji se dešava širom sveta, uključujući i Srbiju. Prema podacima Centra za socijalni rad u Beogradu, samo u 2020. godini prijavljeno je preko 3000 slučajeva nasilja u porodici. Ovi brojevi su alarmantni i ukazuju na potrebu za većom pažnjom i akcijom kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje nasilje.

Nasilje u porodici može imati ozbiljne posledice po žrtvu, uključujući fizičke i emocionalne povrede, trauma, pa čak i smrt. Zbog toga je važno da javne institucije, kao što su policija i tužilaštvo, deluju brzo i efikasno u slučajevima nasilja u porodici kako bi zaštitile žrtve i privedele počinioce pravdi.

U Srbiji postoji zakonodavni okvir koji reguliše nasilje u porodici i pruža zaštitu žrtvama. Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, usvojen 2017. godine, definiše nasilje u porodici, propisuje mere zaštite žrtava i sankcije za počinioce. Međutim, i pored postojanja ovog zakona, nasilje u porodici i dalje predstavlja ozbiljan problem u društvu.

Važno je da se javnost informiše o nasilju u porodici i da se podigne svest o ovom problemu kako bi se stvorila podrška za žrtve i osudilo nasilje. Takođe je važno da se žrtvama pruži adekvatna podrška i pomoć, kako bi mogle da se oporave od traume i da ponovo izgrade svoje živote.

U slučajevima nasilja u porodici, važno je da žrtve znaju da nisu same i da imaju pravo da traže pomoć i zaštitu. Centri za socijalni rad, policija, tužilaštvo i nevladine organizacije pružaju podršku žrtvama nasilja u porodici i pomažu im da se izbore sa traumom i da se zaštite od daljeg nasilja.

Nasilje u porodici nije samo privatni problem, već je i društveni problem koji zahteva kolektivnu akciju i angažovanje svih nivoa društva. Važno je da se stvori atmosfera nulte tolerancije prema nasilju u porodici i da se osigura da žrtve dobiju adekvatnu zaštitu i podršku.

U borbi protiv nasilja u porodici, važno je da se svi građani uključe i da podrže žrtve, osude nasilje i pruže podršku institucijama koje se bave ovim problemom. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurnije društvo za sve građane, bez straha od nasilja i ugrožavanja njihovih osnovnih prava i sloboda.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije