Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu zatražilo je pritvor za bivšu direktorku Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije, Radmilu U., i knjigovođu Komore, Mirjanu U. Obe su osumnjičene za malverzacije unutar te organizacije. Tokom saslušanja pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije, Mirjana U. je iznela svoju odbranu, dok se Radmila U. nije izjasnila, što je dodatno otežalo njihov slučaj.
Tužilaštvo je nakon saslušanja sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da se za obe osumnjičene odredi pritvor. Ovaj zahtev je obrazložen time da postoji opasnost od uticaja na svedoke, a posebno zbog mogućnosti bekstva Radmile U. Naredbom o sprovođenju istrage, Radmili U. se stavlja na teret krivično delo zloupotrebe službenog položaja, dok je Mirjani U. prebačeno krivično delo zloupotreba službenog položaja u podstrekavanju.
Prema saznanjima, osnovi sumnje ukazuju na to da je Radmila U. između 2019. i 2023. godine, koristeći svoja službena ovlašćenja, pribavila sebi i drugima imovinsku korist od oko 30 miliona dinara. U ovoj malverzaciji, kako se sumnja, pomagala joj je knjigovođa Mirjana U. Njih dve su, navodno, više puta prebacivale sredstva sa računa Komore na svoje privatne račune, kao i na račune povezanih pravnih i fizičkih lica, nakon čega su raspolagale tim sredstvima za lične potrebe.
Istraga otkriva da su Radmila i Mirjana U. koristile fiktivne račune kako bi prikrile svoje aktivnosti. Naime, sačinjavale su naloge sa fiktivnim korisnicima, upisujući brojeve svojih privatnih računa kao račune korisnika uplata. Na taj način su, prema sumnjama tužilaštva, protivpravno prisvojile oko 30 miliona dinara.
Komora medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije finansira se delimično iz budžeta Srbije, a delimično iz članarina, a zadužena je za javna ovlašćenja kao što su izdavanje, obnavljanje i oduzimanje odobrenja za samostalan rad medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara. Ovo je posebno značajno jer se radi o instituciji koja igra ključnu ulogu u regulaciji i nadzoru zdravstvenih radnika u Srbiji.
Malverzacije unutar javnih institucija, kao što je slučaj sa Komorom, predstavljaju ozbiljan problem za društvo. One ne samo da narušavaju poverenje građana u institucije, već i dovode u pitanje integritet celokupnog sistema zdravstvene zaštite. S obzirom na to da su medicinske sestre i zdravstveni tehničari ključni elementi zdravstvenog sistema, ovakvi incidenti mogu imati dalekosežne posledice po kvalitet zdravstvene usluge.
Pored toga, ovakvi slučajevi podsećaju na potrebu za jačim nadzorom i transparentnošću u radu svih javnih institucija. Uvođenje strožih kontrola i revizija može pomoći u sprečavanju sličnih zloupotreba u budućnosti. Takođe, važno je da se javnost informiše o ovim pitanjima kako bi se podstakao veći društveni angažman i zahtev za odgovornošću onih koji upravljaju javnim resursima.
U ovom trenutku, slučaj Radmile i Mirjane U. je u toku, a dalji postupci će zavisiti od odluka suda i dokaza koji će biti predstavljeni tokom suđenja. Očekuje se da će ovaj slučaj izazvati dodatnu pažnju javnosti i medija, što može doprineti jačanju pritiska na institucije da se bore protiv korupcije i malverzacija.
U zaključku, slučaj bivše direktorke i knjigovođe Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije pokazuje ozbiljnost problema korupcije u zdravstvu i potrebu za reformama koje će garantovati transparentnost i odgovornost u radu javnih institucija. Samo kroz zajedničke napore možemo stvoriti zdraviji i pravedniji sistem koji će služiti interesima svih građana.