Delegacija iz Beograda, predvođena direktorom Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petrom Petkovićem, započela je sastanak sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslavom Lajčakom, u Briselu. Sastanak sa Lajčakom i njegovim timom počeo je nešto pre 10 sati, prema izveštaču Tanjuga.
Glavna tema sastanka se očekuje da će biti nedavna odluka centralne banke Kosova da zabrani upotrebu srpskog dinara na teritoriji Kosova i Metohije. Petković je izjavio u utorak da je došao u Brisel sa svojim timom, u kome su i eksperti za finansije.
Ova zabrana, koja je stupila na snagu prošle sedmice, izazvala je tenzije između Beograda i Prištine, a Srbija smatra da je reč o kršenju sporazuma postignutih u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Srbija je u više navrata osudila ovu odluku, izražavajući zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica po Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji.
Sastanak delegacije iz Beograda sa Lajčakom i timom EU deo je nastavka dijaloga između Beograda i Prištine, u okviru koga se razmatraju pitanja od suštinskog značaja za stabilnost i mir na Balkanu. EU je i dalje posrednik u dijalogu između dve strane, a očekuje se da će se na sastanku razgovarati o mogućim rešenjima za aktuelnu finansijsku situaciju na Kosovu i Metohiji.
Petković je najavio da će tokom boravka u Briselu delegacija iz Beograda insistirati na poštovanju sporazuma postignutih u okviru dijaloga, te će se zalagati za rešenja koja će biti prihvatljiva za sve strane. On je istakao da je Srbija spremna da nastavi dijalog sa Prištinom, ali da očekuje reciprocitet i poštovanje dogovorenih mera.
Očekuje se da će sastanak sa Lajčakom biti konstruktivan i da će obe strane izneti svoje stavove u vezi sa aktuelnom situacijom na teritoriji Kosova i Metohije, kao i da će se razmotriti mogući koraci za postizanje rešenja bezbednosnih i političkih izazova koji postoje u regionu.
Pitanje upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji nije prvo finansijsko pitanje koje je dovelo do tenzija između Beograda i Prištine. Ranije ove godine, kosovske vlasti donesuće odluku o taksama na robu iz Srbije, koja je takođe izazvala negativne reakcije srpske strane. Pitanje ekonomske saradnje i trgovine između dve strane ostaje jedno od ključnih pitanja u okviru dijaloga, a očekuje se da će se na sastanku razmatrati i ova tema.
Beograd i Priština su u procesu dijaloga sa ciljem postizanja sveobuhvatnog sporazuma koji će rešiti nerešena pitanja i unaprediti odnose između dve strane. EU podržava ovaj proces i ostaje posvećena posredovanju između Beograda i Prištine, kako bi se postiglo održivo i mirno rešenje za sve učesnike.
Očekuje se da će sastanak između delegacije Beograda i Lajčaka biti prvi korak ka pronalaženju rešenja za aktuelne finansijske tenzije između Beograda i Prištine, te se nadaju da će dijalog biti nastavljen u konstruktivnom i pozitivnom tonu. Srbija ostaje posvećena dijalogu sa Prištinom, ali istovremeno insistira na poštovanju postignutih sporazuma i recipročnosti u rešavanju otvorenih pitanja.