Danas je u Beogradu održana kulturno-edukativna manifestacija za decu pod nazivom „Artkvart“, koju je organizirala izdavačka kuća „Klet“. Manifestacija je bila fokusirana na čitalačke radionice, kao i na druženje učenika sa autorima romana iz edicije „Čitalački maraton“.
Izdavačka kuća „Klet“ već osam godina organizira društveno odgovornu akciju „Čitalački maraton“. Do sada je otvoreno više od 2.500 čitalačkih klubova u osnovnim školama širom Srbije, u kojima je učestvovalo oko 25.000 učenika. Također, podeljeno je oko 50.000 primeraka prvonagrađenih romana kao poklon učenicima.
Pored radionica, posetioci su imali priliku pogledati i predstavu za decu pod nazivom „Zaistinska srpska bajka“, koja je rađena po motivima knjige spisateljice Gordane Vlajić.
Ova manifestacija pruža deci priliku da se upoznaju sa književnim stvaralaštvom, da se druže sa autorima i da uživaju u zabavnim i edukativnim sadržajima. Čitalački maraton je postao tradicija koja se svake godine održava u Beogradu sa ciljem promocije čitanja među mladima.
Izdavačka kuća „Klet“ je prepoznata kao lider u promociji kulture čitanja među decom i mladima u Srbiji. Njihove aktivnosti doprinose razvoju čitalačke kulture i podstiču ljubav prema knjigama kod mladih generacija.
Manifestacija „Artkvart“ je samo jedan od primera kako se kroz kulturno-umetničke aktivnosti može uticati na obrazovanje i razvoj dece. Učestvovanje u ovakvim manifestacijama doprinosi širenju vidika kod dece, razvija njihovu maštu i kreativnost, kao i interesovanje za književnost i umetnost.
Čitalački maraton je postao prepoznatljiv događaj u kalendaru kulturnih manifestacija za decu u Srbiji. Njegova popularnost raste iz godine u godinu, a broj učesnika i posetilaca se povećava.
Učenici koji su učestvovali u čitalačkim radionicama imali su priliku da se upoznaju sa različitim književnim delima, da razvijaju svoje veštine čitanja i analize teksta, kao i da se povežu sa književnim stvaraocima.
Osim toga, učenici su imali priliku da razmenjuju mišljenja, ideje i iskustva sa svojim vršnjacima, što doprinosi razvoju njihovih socijalnih veština i samopouzdanja.
Kroz učešće u ovakvim manifestacijama, deca imaju priliku da se razvijaju na više nivoa – emocionalnom, intelektualnom, socijalnom i fizičkom. Promocija kulture čitanja među decom je od velikog značaja za njihov celokupan razvoj i obrazovanje.
Manifestacija „Artkvart“ je samo jedan od primera kako se kroz umetnost i kulturu može uticati na obrazovanje i razvoj dece. Kroz ove aktivnosti deca imaju priliku da se izraze, da razvijaju svoje talente i veštine, kao i da se povežu sa drugima.
Kulturno-edukativne manifestacije poput „Artkvarta“ su važne za podsticanje kreativnosti, mašte i interesovanja za umetnost kod dece. One im pružaju priliku da se upoznaju sa različitim umetničkim oblicima, da razvijaju svoj estetski osećaj, kao i da uživaju u umetničkim delima.
Učestvovanje u ovakvim manifestacijama doprinosi razvoju dece kao celovitih individua, koji su sposobni da razmišljaju, osećaju, stvaraju i komuniciraju na način koji je bogat, slojevit i inspirativan.
Kroz ovakve aktivnosti deca imaju priliku da razvijaju svoju ličnost, da stiču nova znanja i veštine, kao i da se upoznaju sa različitim kulturama i tradicijama. Učestvovanje u kulturnim manifestacijama ima pozitivan uticaj na razvoj dece i doprinosi njihovom obrazovanju i vaspitanju.