U Glamoču srpska deca će od ove godine pohađati nastavu na srpskom jeziku

Jovana Kovačević аватар

Srpska deca u Glamoču će ove školske godine ponovno imati mogućnost pohađati nastavu na srpskom jeziku nakon gotovo tri decenije, potvrdio je delegat u Domu naroda u Parlamentu Federacije BiH Goran Broćeta.

„Nakon formiranja nove Vlade Livanjskog kantona, u koju je ušao i SNSD, vodili smo pregovore o uvođenju srpskog jezika i nacionalne grupe predmeta u Glamoču, što je načelnik Glamoča Nebojša Radivojević smatrao prioritetnim pitanjem“, rekao je Broćeta.

On je naglasio da je važno postići razumevanje za ovo pitanje jer su srpska deca u prošlosti trpela nepravdu, iako je to ustavna odredba.

Odluka o ponovnom uvođenju srpskog jezika i nacionalne grupe predmeta u Glamoču pozitivno je ocenjena od strane lokalne zajednice i roditelja, koji su istakli važnost očuvanja srpskog jezika i kulture među decom.

Roditelji su izrazili zadovoljstvo što će njihova deca imati priliku učiti na maternjem jeziku, i što će napokon biti ispravljena dugogodišnja nepravda prema srpskoj deci u Glamoču.

Ministarstvo obrazovanja i kulture Livanjskog kantona podržalo je ovaj potez i obećalo je punu podršku u sprovođenju nastave na srpskom jeziku, kako bi deca imala kvalitetno obrazovanje.

Očekuje se da će ova odluka doprineti jačanju srpske zajednice u Glamoču i da će deca koja nastavu pohađaju na srpskom jeziku imati bolje uslove za učenje i razvoj.

Reakcije na ovu odluku su uglavnom pozitivne, a mnogi smatraju da je važno podržati očuvanje jezika i kulture manjinskih zajednica, kako bi se očuvala multikulturalnost i raznolikost u društvu.

Srpska deca u Glamoču su konačno dobila pravo da uče na svom maternjem jeziku, nakon godina diskriminacije i nepravde. Ovo je velika pobeda za lokalnu zajednicu i važan korak ka očuvanju identiteta srpske manjine u ovom regionu.

Očekuje se da će se ova inicijativa proširiti i na druge delove Federacije BiH gde srpska deca takođe nemaju mogućnost učenja na maternjem jeziku, kako bi se osiguralo da svi građani imaju jednak pristup obrazovanju i mogućnost očuvanja svog identiteta.

Ovo je primer kako zajedničkim naporima lokalnih vlasti, roditelja i institucija može se postići pozitivna promena i unapređenje obrazovnog sistema u korist svih građana. Važno je podržati sve inicijative koje doprinose očuvanju jezika, kulture i identiteta manjinskih zajednica, kako bi se izgradilo tolerantno i inkluzivno društvo.

Srpska deca u Glamoču sada imaju priliku da obrazovanje steknu na svom maternjem jeziku, što će im omogućiti bolje uslove za učenje i razvoj. Očekuje se da će ova promena imati pozitivan uticaj na celokupnu lokalnu zajednicu i doprineti jačanju multikulturalnosti i raznolikosti u regionu.

Kako bi se osiguralo da se prava manjinskih zajednica poštuju i da se očuva jezička i kulturna raznolikost u društvu, važno je podržati inicijative poput ove i raditi na stvaranju inkluzivnog obrazovnog sistema koji će omogućiti svim građanima da ostvare svoje potencijale i da se razvijaju na najbolji mogući način.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije