U Hrvatskoj se planira gradnja energane za pretvaranje mulja i blata u energiju

Branko Simić аватар

U Centru za rukovanje otpadom (CGO) Bikarac u Šibensko-kninskoj županiji planira se izgradnja prve hrvatske elektrane koja će pretvarati otpad i mulj u energiju. Projektnu dokumentaciju od tri miliona evra finansira Fond za zaštitu okoline i energetsku efikasnost.

Direktor Fonda, Luka Balen, je na 11. Međunarodnoj konferenciji o zaštiti okoline izjavio da je Bikarac počeo s radom pre dve godine i da je planirao biti prvi CGO sa energetanom. Ova elektrana će omogućiti pretvaranje otpada i prosušenog mulja u toplotnu i električnu energiju.

Balen je istaknuo da će ovo biti prvi potpuni centar za rukovanje otpadom koji će obuhvatiti sve segmente kružnog upravljanja, jer će otpad postati novi izvor energije. Planira se da će ovaj projekat značajno doprineti održivom upravljanju otpadom i povećanju energetske efikasnosti.

Osim toga, ovaj projekat će doprineti smanjenju zagađenja životne sredine, jer će se otpad pravilno obrađivati i pretvarati u korisnu energiju. Očekuje se da će se ovim putem smanjiti i štetni emisije koje nastaju prilikom spaljivanja otpada na tradicionalan način.

Bikarac će biti pionir u ovoj oblasti u Hrvatskoj, te će poslužiti kao primer za druge centre za rukovanje otpadom kako efikasno upravljati otpadom i koristiti ga kao izvor energije. Projekat je već privukao pažnju brojnih stručnjaka i institucija u oblasti zaštite okoline i energetike.

Očekuje se da će ovaj projekat biti značajan korak ka održivoj energiji i očuvanju okoline u Hrvatskoj, te će doprineti smanjenju emisija štetnih gasova i stvaranju nove, obnovljive energije. Izgradnja energetane u CGO Bikarac će biti korak ka modernizaciji i unapređenju sistema upravljanja otpadom u Hrvatskoj.

Ovaj projekat je deo šire strategije zaštite okoline i smanjenja zagađenja koje je Hrvatska prihvatila kao deo svoje obaveze prema međunarodnim sporazumima o klimatskim promenama i zaštiti prirode. Izgradnja ove energetane će biti korak ka ostvarenju ciljeva o smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte i povećanja upotrebe obnovljivih izvora energije.

Ova inovativna tehnologija će omogućiti efikasnije korištenje otpada i pretvaranje istog u korisnu energiju, što će doprineti smanjenju količine smeća i poboljšanju kvaliteta životne sredine. Očekuje se da će Bikarac postati primer dobre prakse u ovoj oblasti i podsticaj drugim centrima za rukovanje otpadom da implementiraju slične projekte.

Sve ovo su pozitivni koraci ka održivom razvoju i boljoj zaštiti okoline u Hrvatskoj. Projekat izgradnje energetane u CGO Bikarac donosi brojne koristi kako za životnu sredinu, tako i za energetski sektor. Očekuje se da će projekat biti završen u narednim godinama te da će doprineti unapređenju energetske efikasnosti i smanjenju emisija štetnih gasova u zemlji.

Ukupno gledano, izgradnja energetane u CGO Bikarac predstavlja važan korak ka održivom upravljanju otpadom i korištenju otpada kao izvora energije. Ovaj projekat će doprineti boljoj zaštiti okoline, smanjenju emisija štetnih gasova i unapređenju energetske efikasnosti u zemlji. Očekuje se da će Bikarac postati lider u ovoj oblasti i primer drugim centrima za rukovanje otpadom širom Hrvatske.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije