Nove poreske izmene u Hrvatskoj koje su stupile na snagu danas fokusirane su na porez na nekretnine. Vlada je odlučila zameniti postojeći porez na kuće za odmor novim sistemom koji će imati raspon stopa od 0,6 do 8 evra po kvadratnom metru, a tačnu visinu će određivati jedinice lokalne samouprave. Poreski obveznici će biti pravna i fizička lica, banke, firme i država.
Porez na nekretnine neće biti obavezan za vlasnike koji koriste nekretninu za stalno stanovanje ili za članove porodice, kao ni za nekretnine koje su u dugotrajnom najmu. Takođe, oslobođene su i devastirane, neuseljive nekretnine, nekretnine za poljoprivredu i nestambene delatnosti. Moguće je dobiti oslobođenje od poreza i prema socijalnim kriterijumima.
Osim toga, uvedene su i druge poreske izmene, kao što je povećanje trošarine na duvan, alkohol i gorivo, kao i povećanje PDV-a na određene proizvode. Vlada je odlučila smanjiti PDV na hranu, knjige, medicinske usluge i lekove, kako bi olakšala troškove života građanima.
Ove poreske izmene imaju za cilj poboljšanje poreskog sistema i povećanje prihoda države, kako bi se finansirali razni javni projekti i infrastruktura. Vlada je uverena da će nove mere doneti pozitivne rezultate i da će doprineti stabilizaciji ekonomije zemlje.
Građani su podeljeni po pitanju novih poreskih izmena, neki smatraju da će imati pozitivan uticaj na državu i javne projekte, dok drugi strahuju od većih troškova života. Ipak, većina se slaže da su promene bile neophodne i da je važno prilagoditi poreski sistem trenutnim potrebama i izazovima.
U međuvremenu, Vlada je najavila dalje reforme u poreskom sistemu kako bi se poboljšala efikasnost i transparentnost. Planira se smanjenje administrativnih troškova, borba protiv poreskih prevara i evazije, kao i jačanje poreske discipline.
Ukupno gledano, nove poreske izmene u Hrvatskoj su deo šireg procesa reformi koje imaju za cilj unapređenje ekonomije i društva. Vlada je odlučna da nastavi sa sprovođenjem reformi i da stvori bolje uslove za građane i privredu zemlje.