U Ljubljani otvorena konferencija EESC o proširenju EU na Zapadni Balkan

Jovana Kovačević аватар

Konferencija Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC) o proširenju EU na Zapadni Balkan i druge zemlje održana je danas u Ljubljani. U fokusu konferencije je bila potreba za snažnim strukturama socijalnog dijaloga u zemljama kandidatima za članstvo u EU, koje bi trebale biti jasan kriterijum za proširenje.

Oliver Repke, šef EESC, istaknuo je da je poslednje veliko proširenje EU bilo uspešno i da je donelo veću stabilnost, te da je ključno raditi na postepenoj integraciji zemalja Zapadnog Balkana na putu pristupanja EU. Naglasio je da nema alternative osim nastavka širenja EU.

Učesnici konferencije raspravljali su o važnosti socijalnog dijaloga u procesu proširenja EU, kao i o potrebama zemalja kandidata za daljim reformama i prilagođavanjima kako bi ispunile standarde EU. Istaknuto je da je socijalni dijalog ključan za jačanje demokratije, smanjenje socijalnih razlika te unapređenje ekonomske stabilnosti.

Također, istaknuto je da je neophodno da se zemlje kandidati aktivno uključe u procese donošenja odluka u EU, kako bi se osiguralo da njihove potrebe i interesi budu adekvatno zastupljeni. Također se istaknula potreba za većom koordinacijom između EU institucija i zemalja kandidata u cilju efikasnog procesa pristupanja.

Učesnici konferencije su se složili da je važno nastaviti podržavati zapadnobalkanske zemlje u njihovim reformama i prilagođavanjima, te ih ohrabriti da nastave sa radom na ispunjavanju uslova za članstvo u EU. Također su istaknuli važnost jačanja saradnje i dijaloga između EU i zapadnobalkanskih zemalja u cilju postizanja zajedničkih ciljeva i interesa.

Na konferenciji su predstavljeni i rezultati istraživanja o percepciji proširenja EU u zapadnobalkanskim zemljama, koji su pokazali da većina građana podržava članstvo svoje zemlje u EU i veruje u benefite koje ono može doneti. Međutim, istaknuto je da je neophodno raditi na jačanju kapaciteta zemalja kandidata kako bi se ispunili uslovi za članstvo, kao i poboljšati komunikaciju sa građanima o procesu pristupanja.

U zaključku konferencije, učesnici su se složili da je važno nastaviti podržavati reforme i prilagođavanja zapadnobalkanskih zemalja, kako bi se postigla puna integracija u EU. Također su istaknuli važnost socijalnog dijaloga i saradnje kao ključnih elemenata na putu ka članstvu u EU.

Zaključak konferencije ukazuje na potrebu zajedničkog rada i saradnje između EU i zapadnobalkanskih zemalja u procesu proširenja, kako bi se omogućila dalja stabilnost, demokratizacija i ekonomska prosperitet u regionu. Sve zemlje kandidati su pozvane da nastave sa reformama i prilagođavanjima, uz podršku EU u postizanju zajedničkih ciljeva i interesa.

Jovana Kovačević аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije