U petak, prvog novembra, prelazimo na zimske gume

Stefan Nikolić avatar

Dok smo pljesnuli dlanom o dlan, došlo je vreme za promenu letnjih guma! Dolaskom hladnijih dana i prvim znacima zime, mnogi vozači se suočavaju sa pitanjem kada i kako zameniti letnje gume zimskim.

Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima (ZOBS), od petka, 1. novembra, do 1. aprila vozači su u obavezi da koriste zimske gume sa šarom dubine najmanje 4 mm. Iako zakon dopušta letnje gume kad nema snega, leda ili poledice, stručnjaci preporučuju da zimske gume koristite tokom celog perioda zbog bolje sigurnosti i prianjanja. Cena promene guma varira, a troškovi za zamenu i nabavku novih zimskih guma su ulaganje koje može značajno doprineti vašoj bezbednosti na putu.

Zimske gume su specijalno dizajnirane za niske temperature i zahtevne uslove poput snega, leda i poledice. One su napravljene od mekše smeše koja omogućava bolje prianjanje na hladnom asfaltu, što letnje gume ne mogu da postignu jer postaju krute na niskim temperaturama. Ove razlike u prianjanju mogu napraviti veliku razliku u kontroli vozila, što je posebno važno kada su putevi klizavi. Uzmimo primer – pri temperaturama ispod 7° C, zaustavni put letnjih guma se znatno produžava u odnosu na zimske gume, što povećava rizik od proklizavanja i nesreća.

Ne samo da je vožnja sa letnjim gumama zimi opasna, već može dovesti i do značajnih finansijskih posledica u slučaju nezgode. Osiguravajuća društva često ne pokrivaju štetu nastalu zbog vožnje s neadekvatnim gumama, što može dodatno opteretiti vaš budžet.

Cena zamene guma po točku u ovlašćenim servisima kreće se od 800 do 1.500 dinara, u zavisnosti od tipa vozila i lokacije servisa. Takođe, kupovina novih zimskih guma predstavlja investiciju, a cene se kreću od 5000 do 12.000 dinara po gumi, u zavisnosti od kvaliteta i brenda.

Ukoliko želite dodatnu sigurnost, neki vozači biraju premium zimske gume koje imaju napredne karakteristike za prianjanje na snegu i ledu. Iako su skuplje, ove gume nude dodatnu stabilnost i skraćen zaustavni put, što može značajno poboljšati sigurnost tokom zime.

Da biste obezbedili dugovečnost letnjih guma, pravilno skladištenje je ključno. Evo kako da ih očuvate u dobrom stanju do sledeće sezone:

– Temeljno čišćenje: Prvo očistite gume od prljavštine, kamenčića i drugih ostataka kako bi se sprečilo oštećenje materijala.
– Skladištenje na suvom i tamnom mestu: Letnje gume se najbolje čuvaju na mestu bez direktne sunčeve svetlosti i vlage, poput garaže ili podruma. Sunčeva svetlost može izazvati pucanje i starenje gume.
– Položaj skladištenja: Ako su gume na felnama, najbolje ih je skladištiti vertikalno ili okačene na nosače. Gume bez felni mogu se postaviti horizontalno, složene jedna na drugu.
– Zaštitne vreće za gume: Specijalne vreće štite gume od prašine i vlage, što dodatno produžava njihov vek trajanja.

Ukoliko nemate prostora gde biste mogli da čuvate svoje gume, postoje hoteli za njih, odnosno prostori za skladištenje guma van sezone. Cene se kreću od 100 do 150 dinara po gumi/točku za jedan mesec, odnosno oko 5.000 dinara godišnje.

Polovne gume mogu biti privlačne zbog niže cene, ali zahtevaju pažljivu procenu pre kupovine. Cena polovnih guma obično iznosi 50 do 70 odsto cene novih, što može izgledati primamljivo, ali pre nego što se odlučite za polovne gume, obavezno proverite dubinu šare, datum proizvodnje i vidljiva oštećenja.

Promena letnjih guma zimskim je više od zakonske obaveze – ona je ključna za bezbednu vožnju tokom hladnijih meseci. Zimske gume pružaju bolje prianjanje, kraći zaustavni put i smanjuju rizik od proklizavanja i nesreća. Pravilno skladištenje letnjih guma omogućava da one ostanu u dobrom stanju do sledeće godine, dok pažljivo odabrane polovne gume mogu biti isplativa alternativa za zimu. Kvalitetne gume, uz pravilno održavanje i adekvatnu opremu, ključ su sigurnije i udobnije vožnje u zimskim uslovima.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije