U Srbiji ima oko 2,1 milion divlje izgrađenih objekata

Branko Simić аватар

Programska direktorica NALED-a Jelena Bojović izjavila je danas da u Srbiji postoji oko 2,1 milijun objekata koji nisu legalizirani, te da se godišnje rješava otprilike 40.000 predmeta. Bojović je istaknula da je od 2015. godine do danas primijećen mali napredak u brzini rješavanja predmeta te da bi legalizacija svih objekata trajala oko 40 godina tempom od 40.000 rješenih godišnje. Najveći broj nelegalnih objekata nalazi se u Beogradu.

Bojović je predstavila nekoliko prijedloga koje NALED smatra dobrim za rješavanje problema, među kojima je uspostavljanje centralizirane evidencije svih podnesenih zahtjeva. Prema njenim riječima, potrebno je uspostaviti centraliziranu evidenciju svih zahtjeva za legalizaciju kako bi se vidjelo gdje se nalazi problem, zašto neki predmeti čekaju dulje od drugih te kako se rješavaju.

NALED se zalaže za upis svih objekata i vlasnika u katastar bez obzira na to jesu li objekti izgrađeni u skladu s planskim aktima ili ne. Nakon izmjena zakona, ukinut je rok za legalizaciju, a Bojović ističe da legalizacija nije samo odgovornost pojedinca koji podnosi zahtjev. Ključna razlika između legalnog i nelegalnog objekta je u tome što nelegalni ne može biti prometovan, priključen na infrastrukturu niti se može staviti pod hipoteku.

Bojović zaključuje da je motiv ljudi za ulazak u proces legalizacije kako bi si omogućili prometovanje, priključenje na infrastrukturu te stavljanje pod hipoteku.

NALED je organizacija koja radi na poboljšanju poslovnog okruženja u Srbiji te surađuje s lokalnim samoupravama kako bi ubrzala proces legalizacije objekata. Postupak legalizacije je složen i dugotrajan te je potrebno raditi na ubrzanju procesa kako bi se riješio veliki broj nelegalnih objekata širom zemlje.

Bojović ističe važnost uspostavljanja centralizirane evidencije zahtjeva kako bi se bolje pratilo i upravljalo procesom legalizacije. Iako je napredak spor, NALED se i dalje zalaže za poboljšanje situacije te radi na pronalaženju rješenja za problem nelegalnih objekata u Srbiji.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije