Nacionalni Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava nacizma i fašizma biće obeležen sutra na Starom sajmištu, mestu najozloglašenijeg nacističkog logora u okupiranoj Srbiji, ceremonijom polaganja venaca i odavanja počasti. Ceremoniju će predvoditi izaslanik predsednika Srbije, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.
Na ovom događaju će prisustvovati brojni zvaničnici, uključujući potpredsednika Vlade Srbije i ministarku kulture Maju Gojković, člana Privremenog organa Grada Beograda Nikolu Nikodijevića, predstavnike muzeja, memorijalnih centara, jevrejskih opština, nacionalnog saveta Roma, udruženja za negovanje antifašističkih tradicija i diplomatskog kora u Srbiji.
Dan sećanja je posvećen svim žrtvama holokausta, genocida i fašizma u Drugom svetskom ratu i obeležava se svake godine 22. aprila u Srbiji. Ovaj dan se seća proboja zarobljenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu 1945. godine, koji je preživelo svega 91 od 600 logoraša. Ostali zarobljenici su ubijeni i spaljeni zajedno sa logorskim objektima.
Jasenovac je bio jedno od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu, gde je ubijeno stotine hiljada civila, uglavnom Srba, Jevreja i Roma, uključujući i decu. Osim logora smrti u Jasenovcu, logor je obuhvatao i druge lokacije na teritoriji Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Na Spomeniku žrtvama genocida u kompleksu bivšeg logora smrti „Staro sajmište“ će takođe biti položeni venci, a prisustvovaće i predstavnici Grada Beograda, muzeja, memorijalnog centra, nacionalnog saveta Roma, ambasade Nemačke i diplomatskog kora.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov je istakao važnost čuvanja sećanja na žrtve holokausta, genocida i fašizma, kako ne bi bile zaboravljene. On je naglasio da je dužnost svih da prenose svest o pogubnosti mržnje i netolerancije na nove generacije, kako bi se osigurala budućnost mira, tolerancije i razumevanja.
Ministar je istakao da samo dosledna borba protiv svih oblika netolerancije, govora mržnje i nasilja, kao i negovanje tolerancije i uvažavanja različitosti može sprečiti ponavljanje zlodela poput onih tokom Drugog svetskog rata.