Evropska unija nastavlja raspravu
Evropska unija je saopštila da Savet nastavlja raspravu o izveštaju visokog predstavnika Žozepa Borelja o ukidanju mera protiv Kosova i Metohije, nametnutih pre više od godinu dana, prenosi RTV 21.
Što se tiče mogućnosti proširenja ovih mera, kako je EU nedavno upozorila vlasti u Prištini, portparol EU Peter Stano je istakao da EU i dalje traži od nadležnih da se KiM uzdrži od jednostranih i nekoordinisanih koraka koji bi mogli dodatno da povećaju tenzije.
„Danas se nastavljaju diskusije zemalja članica EU u Savetu o izveštaju visokog predstavnika, o ispunjavanju zahteva EU sa Kosova. Ovi razgovori su interni i poverljivi. EU i njene države članice nastavljaju da pozivaju kosovske vlasti da se uzdrže od jednostranih i nekoordinisanih koraka zbog kojih bi mogle dodatno da eskaliraju tenzije, a očekujemo da se Kosovo pozabavi i reši otvorena pitanja u dijalogu pod posredstvom EU“, rekao je Stano za RTV 21.
Mere protiv Prištine uvedene su zbog tenzija na severu Kosova i Metohije, nakon što su na lokalnim izborima na severu KiM izabrani albanski gradonačelnici u četiri opštine i smešteni u kancelarije uz podršku tzv. kosovske policije.
Izbore održane u aprilu prošle godine u četiri opštine sa srpskom većinom, Srbi su bojkotovali zbog toga što su ih smatrali nelegitimnim i nedemokratskim, zbog stalnih upada specijalnih jedinica na sever KiM i protivpravnih hapšenja Srba.
Odnosi između Kosova i Metohije i Srbije i dalje su napeti, a pitanje statusa Kosova i dalje ostaje nerešeno. EU nastavlja da posreduje u dijalogu između dve zemlje, sa ciljem postizanja održivog i mirnog rešenja.
Kosovo kao nezavisna država se suočava sa nizom izazova, uključujući ekonomske tegobe, korupciju, kao i političke podele. Unapređenje odnosa sa Srbijom bilo bi korak napred u rešavanju ovih pitanja, ali obe strane i dalje imaju različita stajališta o mnogim ključnim pitanjima.
EU ostaje posvećena podršci i promociji dijaloga između Kosova i Srbije, kao i sprovođenju reformi u cilju jačanja vladavine prava, borbe protiv korupcije i unapređenja ekonomskog razvoja. Nova runda razgovora između dve zemlje očekuje se u narednim nedeljama, sa nadom da će se postići korak napred ka održivom i mirnom rešenju.
Kosovo i Metohija, prosinec 2021.
——————–
Nasuprot zvaničnicima EU, vlasti u Prištini tvrde da su spremne da preuzmu bilo kakve korake kako bi zaštitile svoj suverenitet i teritorijalni integritet. Kosovo je nezavisna država priznata od strane većine zemalja članica UN, ali Srbija i dalje ne priznaje ovu nezavisnost.
Napetosti između dve zemlje dodatno su pojačane zbog različitih stavova o statusu Kosova, Srbi sa severa KiM gledaju na Kosovo kao deo Srbije, dok albanska većina na Kosovu podržava nezavisnost.
Pitanje granice između dve zemlje takođe ostaje nerešeno, sa sporovima oko teritorija, posebno na severu Kosova gde postoji srpska manjina koja se protivi sukcesiji.
U prošlosti je bilo incidenata i nasilja između dve zajednice, što je dodatno podiglo tenzije i otežalo postizanje dogovora. EU i dalje aktivno posreduje u dijalogu između Kosova i Srbije, sa nadom da će se postići održivo rešenje koje će obezbediti stabilnost i mir u regionu.
Kosovske vlasti istovremeno ističu važnost dijaloga sa Srbijom, ali podvlače da neće dopustiti da se njihov suverenitet i teritorijalni integritet dovode u pitanje. Nastavak razgovora o ublažavanju napetosti i jačanju poverenja između dve zemlje ostaje prioritet kako bi se postigla stabilnost i mir u regionu.