Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u tekućoj školskoj godini u Srbiji predškolsko vaspitanje i obrazovanje pohađa 234.325 dece. Većina dece koja pohađaju ovo obrazovanje su dečaci, sa učešćem od 51,4 odsto. Od ukupnog broja dece, 60.657 su uzrasta od šest meseci do tri godine, dok su 173.668 dece starija od tri godine do polaska u školu.
Najveći procenat dece, više od 88 odsto, pohađa predškolsko obrazovanje u državnim ustanovama, dok oko 12 odsto dece pohađa privatne predškolske ustanove.
Ovi podaci govore o značaju predškolskog obrazovanja u Srbiji i naglašavaju važnost pravilnog edukativnog sistema za najmlađe. Kvalitetno predškolsko obrazovanje može imati pozitivan uticaj na dalji obrazovni i kognitivni razvoj dece, stoga je važno obezbediti odgovarajuće uslove za njihovo rano obrazovanje.
Predškolsko obrazovanje nije samo priprema za polazak u osnovnu školu, već doprinosi i socijalizaciji dece, razvoju motoričkih veština, kao i razvoju emocionalne inteligencije. Ovaj period u životu dece je od ključnog značaja za izgradnju osnova za dalji obrazovni put i uspešno uključivanje u društvo.
Republički zavod za statistiku prati broj dece koja pohađaju predškolsko obrazovanje kako bi se imali uvid u stanje obrazovanja najmlađih u Srbiji i mogli donositi relevantne odluke u oblasti obrazovanja.
Uz sve veći broj dece koja pohađaju predškolsko obrazovanje, važno je i osigurati adekvatne resurse i podsticaje za obrazovanje vaspitača i nastavnika u predškolskim ustanovama. Kroz ulaganje u obrazovanje vaspitača, stvara se bolje okruženje za razvoj dece i osigurava se kvalitetno obrazovanje u najranijem dobu.
Deca koja se obrazuju kroz predškolske ustanove imaju priliku da steknu osnovna znanja i veštine koje će im biti od koristi u nastavku školovanja. Osim toga, predškolsko obrazovanje može imati dugoročne pozitivne efekte na celokupan razvoj deteta, kako na polju intelektualnog, tako i emocionalnog i socijalnog razvoja.
Ovi podaci su od značaja i za roditelje koji biraju predškolsku ustanovu za svoje dete, jer im pružaju uvid u trenutno stanje predškolskog obrazovanja u Srbiji i omogućavaju im da donesu informisane odluke o obrazovnim putevima svoje dece.
Ukupan broj dece koja pohađaju predškolsko obrazovanje u Srbiji pokazuje da postoji potreba za daljim ulaganjem u obrazovanje najmlađih i unapređenjem predškolskog sistema kako bi se svako dete adekvatno pripremilo za dalje obrazovanje i buduće izazove.
Kroz podršku obrazovnim ustanovama, vaspitačima, nastavnicima i roditeljima, može se stvoriti okruženje u kojem će deca imati priliku da razviju svoje potencijale i postanu uspešni i samopouzdani pojedinci u budućnosti.
Predškolsko obrazovanje igra ključnu ulogu u formiranju osnovnih vrednosti, stavova i veština kod dece, te je važno da društvo i institucije prepoznaju značaj ovog perioda u životu dece i ulože u adekvatne programe i resurse koji će omogućiti kvalitetno obrazovanje najmlađih.
Kako se broj dece koja pohađaju predškolsko obrazovanje povećava, tako se i potreba za kvalitetnim i pristupačnim obrazovnim programima i ustanovama povećava. Stoga je važno da se kontinuirano radi na unapređenju predškolskog obrazovanja u Srbiji kako bi se obezbedilo optimalno okruženje za razvoj dece i njihov uspešan početak obrazovnog puta.