U Zagrebu identifikovani posmrtni ostaci šestoro stradalih u ratu, u mrtvačnici još 850 tela

Stefan Nikolić аватар

U Hrvatskoj su identifikovani posmrtni ostaci šest osoba stradalih devedesetih godina prošlog veka, od kojih su troje Srbi. Njihova imena još nisu saopštena, a porodice ovih stradalih Srba žive na teritoriji Hrvatske. Nakon donošenja Zakona o osobama nestalim u domovinskom ratu 2019. godine, Hrvatska ne poziva srpske predstavnike na monitoring identifikacija, već samo na identifikaciju članova porodica preminulih ukoliko žive u Srbiji, što je dovelo do smanjenja broja identifikacija. U zagrebačkom Zavodu za sudsku medicinu i kriminalistiku se nalazi oko 850 tela, od kojih se procenjuje da su bar polovina Srbi.

Tela tri osobe su identifikovana na području Ličko-senjske i Zadarske županije, dok su dve osobe identifikovane na području Sisačko-moslavačke županije, kao i jedna osoba čiji su zemni ostaci preuzeti iz BiH, za koju se pretpostavlja da je hrvatske nacionalnosti. Potpredsednik Vlade Hrvatske i ministar branitelja Tomo Medved je izjavio da su identifikovane osobe nestale u domovinskom ratu, te da će njihove porodice konačno moći da pronađu mir i zapale sveće svojim najmilijima. U Beograd je vest stigla sa nekoliko dana kašnjenja, a identiteti Srba će biti poznati za dan ili dva.

Hrvatska se obavezala tražiti nestale osobe i kada nemaju živih srodnika, te Zakon o osobama nestalim u domovinskom ratu predviđa nagrade za informacije koje dovedu do rešavanja pojedinačnih sudbina, kao i kazne za one koji skrivaju podatke. Ovim zakonom je suspendovan sporazum o saradnji između Srbije i Hrvatske iz 1995. i 1996, što sprečava srpsku stranu da prati aktivnosti institucija u Hrvatskoj. U proteklih osam godina, sprovedena su istraživanja na 387 lokacija u potrazi za nestalima, pronađene su tri masovne grobnice i identifikovano 263 osobe, od kojih je jedan broj srpski civili.

U regionu se traga za još skoro 10.000 nestalih osoba, od kojih su nešto više od trećine Srbi. Hrvatska obično objavljuje imena stradalih građana hrvatske nacionalnosti, dok za ubijene Srbe navode „žrtve stradale u domovinskom ratu“, bez preciziranja identiteta. Zagreb traga za još 1.797 ljudi srpske nacionalnosti, a istraživanja su sprovedena na velikom broju lokacija u potrazi za nestalima u regionu.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije