UBIO MUŽA BIVŠE ŽENE: Detalji horora kod Bele Crkve

Goran Petrović аватар

U vojvođanskoj opštini Bela Crkva dogodila se tragedija u kojoj je muškarac G. S. (62) iz sela Vračev Gaj pretukao državljanina Severne Makedonije B. P., trenutnog muža svoje bivše žene. Incident se desio nakon rasprave bivših supružnika oko podele zajednične imovine u četvrtak uveče. Prema nezvaničnim informacijama, G. S. je napao B. P. nakon što se umešao u njihov konflikt, koristeći golim rukama i udarajući ga glavom o pod. Hitna pomoć nije uspela spasiti život B. P., koji je nažalost preminuo oko 22 sata. Osumnjičeni je sačekao policiju, koja ga je odvela u pančevački istražni zatvor, gde se trenutno nalazi.

Svi učesnici ove tragedije, uključujući i bivše supružnike, žive i rade u Italiji već godinama. Bivši supružnici imaju troje odrasle dece zajedno. Čitav događaj je šokirao lokalnu zajednicu i izazvao veliku tugu među njihovim prijateljima i rodbinom. Prijatelji i komšije opisuju ih kao mirne ljude koji nikada nisu bili u sličnim sukobima pre.

Ovo je samo jedan od mnogih slučajeva nasilja u porodici koji se dešavaju širom sveta svakodnevno. Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva hitno rešavanje i veću pažnju vlasti i društva u celini. Pored fizičkog nasilja, postoje i drugi oblici zlostavljanja, poput emocionalnog, seksualnog i ekonomskog zlostavljanja, koji takođe zahtevaju pažnju i preventivne mere.

Prevencija nasilja u porodici treba da bude prioritet za sve društvene aktere, uključujući obrazovne institucije, vladine agencije, nevladine organizacije i pojedince. Važno je podići svest o problemu nasilja u porodici, pružati podršku žrtvama i osuditi nasilnike. Takođe je potrebno obezbediti efikasne mehanizme za prijavljivanje nasilja, pristup sigurnim skloništima za žrtve i odgovarajuće pravne sankcije za nasilnike.

U mnogim zemljama postoje zakoni koji štite žrtve nasilja u porodici i pružaju im potrebnu podršku i zaštitu. Važno je sprovoditi ove zakone i osigurati da žrtve dobiju adekvatnu pomoć i podršku u prevazilaženju traume i obnavljanju svog života. Takođe je važno raditi na promociji zdravih porodičnih odnosa, toleranciji i poštovanju među članovima porodice.

Nasilje u porodici ima štetne posledice po žrtve, njihovu porodicu i celokupno društvo. Ono može uzrokovati fizičke povrede, emocionalne traume, invaliditet, pa čak i smrt. Nasilje u porodici takođe može imati dugotrajne efekte na mentalno zdravlje žrtava, dovodeći do anksioznosti, depresije, PTSD-a i drugih mentalnih poremećaja.

Osim neposrednih posledica po žrtve, nasilje u porodici takođe može imati šire društvene posledice. Ono može doprineti povećanju stope kriminala, smanjenju produktivnosti, povećanju troškova zdravstvene zaštite i socijalne zaštite, te podrivanju društvenog poretka i solidarnosti.

Zato je važno da se nasilje u porodici prepozna kao ozbiljan problem i da se preduzmu odgovarajuće mere za njegovo suzbijanje i prevenciju. Svaka osoba ima pravo da živi bez straha od nasilja i da bude tretirana sa poštovanjem i dostojanstvom. Svi zajedno moramo raditi na stvaranju sigurnijeg i harmoničnijeg društva, gde će porodica biti mesto ljubavi, podrške i harmonije.

Goran Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije