Odluka Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PS SE) da preporuči prijem tzv. Kosova u jednu od najstarijih evropskih institucija sa 75 godina dugom tradicijom, čiji je zadatak zaštita vladavine prava, ušla je u istoriju kao kontroverzna odluka koja je izazvala brojne reakcije u Srbiji. Ovaj potez je označen kao skandalozan presedan, s obzirom na to da Kosovo nije država niti ispunjava minimum uslova u sferi ljudskih prava i sloboda, imajući u vidu teror nad Srbima koji se dešava na Kosovu.
Odgovorni političari iz Srbije su izrazili svoje nezadovoljstvo ovom odlukom, ističući da je to samo nastavak festivala licemerja u međunarodnoj zajednici. Mandatar za formiranje nove vlade Miloš Vučević je izjavio da će se Srbija boriti argumentima, činjenicama, pravom, moralom i verom u sebe protiv ove odluke. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je nazvao ovaj dan danom srama u PS SE, tvrdeći da su temelji samog Saveta Evrope potkopani ovom odlukom.
Priština već 11 godina odbija da formira Zajednicu srpskih opština (ZSO), što je njihova međunarodna obaveza prema Briselskom sporazumu. Aljbin Kurti, kosovski premijer, ponovio je svoje odbijanje formiranja ZSO i tvrdi da Srbi na Kosovu i Metohiji imaju dovoljno prava kao manjina.
Reakcije političara iz Srbije su burne, pri čemu su optužili PS SE da je ova odluka kršenje međunarodnog prava i principa SE. Srbija će se boriti protiv ove odluke i tražiti da Kosovo ne bude primljeno u SE dok ne formira ZSO.
Na sednici PS SE, čuo se i glas podrške Srbiji, kao što je to bio slučaj sa bivšim grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom, koji je istakao da primanje Kosova u SE treba da bude uslovljeno ispunjavanjem obaveza vezanih za formiranje ZSO.
Potez PS SE da preporuči prijem Kosova u SE izazvao je polarizaciju mišljenja i duboko razočaranje u Srbiji. Ovaj događaj će sigurno imati ozbiljne posledice po odnose između Srbije i Kosova, ali i po međunarodne odnose uopšte. Srbija će nastaviti da se bori za svoje interese i da brani svoj suverenitet u skladu sa međunarodnim pravom.