Treći osnovni sud u Beogradu odredio je pritvor muškarcu okrivljenom za porodično nasilje u Surčinu. Muškarac M.M. (42) verbalno i fizički napao svoju majku dok je bio pod dejstvom alkohola. Nalog za zadržavanje okrivljenog izdao je javni tužilac Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu. Okrivljeni je optužen za krivično delo nasilja u porodici, gde je vređao i udarao svoju majku. Nakon hapšenja su mu urađeni testovi koji su pokazali da je imao 2,75 promila alkohola u krvi. Okrivljeni se branio ćutanjem tokom saslušanja pred javnim tužiocem, a sud je odredio pritvor zbog straha da bi boravkom na slobodi mogao ponoviti krivično delo. Ovo je jedan od mnogih slučajeva porodičnog nasilja koji se dešava u Srbiji.
Porodično nasilje je ozbiljan problem koji se sve češće dešava širom sveta, pa tako i u Srbiji. Ovakvi slučajevi mogu imati ozbiljne posledice po žrtvu i celu porodicu, te je važno da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo ponavljanje nasilja. U ovom konkretnom slučaju, okrivljeni je napao svoju majku dok je bio pod dejstvom alkohola, što dodatno otežava situaciju. Alkohol može uticati na povećanje agresivnosti i nepredvidivost u ponašanju, što može dovesti do nasilnih ispada.
Važno je napomenuti da nasilje u porodici nije samo fizičko, već može biti i emocionalno, psihičko, seksualno ili ekonomsko. Često žrtve ne prijavljuju nasilje zbog straha, srama ili nedostatka podrške. Zato je važno podići svest o ovom problemu i pružiti podršku žrtvama kako bi se osećale sigurno i zaštićeno.
U ovom konkretnom slučaju, sud je donio odluku da okrivljenom odredi pritvor kako bi se sprečilo ponavljanje krivičnog dela i zaštitila oštećena osoba. Pritvor je jedna od mera koje se mogu primeniti u ovakvim situacijama kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje nasilje.
U Srbiji postoji Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji definiše postupanje u slučajevima porodičnog nasilja i pruža zaštitu žrtvama. Ovaj zakon definiše krivična dela u vezi sa nasiljem u porodici, ali i mere koje se mogu primeniti kako bi se zaštitile žrtve i sprečilo dalje nasilje. Takođe, postoje i organizacije i udruženja koja pružaju podršku žrtvama porodičnog nasilja i pomažu im da ostvare svoja prava.
Porodično nasilje nije privatna stvar, već ozbiljan društveni problem koji zahteva adekvatnu reakciju društva, institucija i pojedinaca. Važno je osuditi nasilje u svim oblicima i pružiti podršku žrtvama kako bi se zaštitile i sprečilo dalje nasilje. Svako ima pravo da živi u sigurnom i bezbednom okruženju, bez straha od nasilja i zlostavljanja.
Srbija se suočava sa problemom porodičnog nasilja kao i mnoge druge zemlje u svetu. Važno je raditi na podizanju svesti o ovom problemu, pružiti podršku žrtvama i osuditi nasilje u svim oblicima. Samo zajedničkim delovanjem društva, institucija i pojedinaca možemo rešiti ovaj ozbiljan društveni problem i stvoriti sigurno okruženje za sve građane.
Porodično nasilje je neprihvatljivo i moramo svi zajedno raditi na njegovom sprečavanju i suzbijanju. Žrtve nasilja zaslužuju podršku i zaštitu kako bi mogle da žive u sigurnom okruženju bez straha od nasilja. Nasilje ne sme da bude tolerisano u našem društvu, već treba osuditi svaki oblik nasilja i pružiti podršku žrtvama kako bi se osećale sigurno i zaštićeno.