U Beogradu je nedavno došlo do hapšenja R. Đ. (19) zbog nasilja u porodici. R. Đ. je ranije bio smešten u Vaspitno-popravnoj ustanovi u Nišu zbog mnogobrojnih krivičnih i prekršajnih dela koje je počinio kao maloletnik. Međutim, pre tri meseca je pobegao iz ustanove i odlučio se vratiti majci i braći.
Od tada je počeo da ih uznemirava i preti im smrću. Situacija je eskalirala u subotu kada je majka odlučila da potraži pomoć policije u Lazarevcu. Maloletnik je brzo uhapšen i pritvoren. Ovaj incident jasno pokazuje ozbiljnost problema nasilja u porodici i potrebu za adekvatnom zaštitom i rešavanjem ovakvih situacija.
Nasilje u porodici je jedan od najčešćih oblika nasilja koje se dešava širom sveta. Prema istraživanjima, žrtve nasilja u porodici su najčešće žene i deca, iako se nasilje može javiti i u odnosima među muškarcima. Nasilje u porodici može biti različitog oblika – fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko.
Važno je naglasiti da je nasilje u porodici krivično delo i da se mora adekvatno procesuirati i kažnjavati. U slučaju R. Đ., hapšenje i pritvaranje je bio prvi korak u zaštiti majke i braće od daljeg nasilja. Međutim, neophodno je i dalje pratiti situaciju i pružiti podršku porodici kako bi se osigurala njihova bezbednost i dobrobit.
Osim toga, važno je istaći da nasilje u porodici često ima dublje korene i može biti rezultat različitih faktora kao što su nezaposlenost, alkoholizam, mentalni poremećaji ili istorija nasilja u porodici. Zbog toga je važno pružiti podršku žrtvama nasilja, ali i raditi na prevenciji kroz edukaciju, podizanje svesti i pružanje dostupnih resursa za pomoć i zaštitu.
U Hrvatskoj, kao i u većini zemalja, postoji zakonodavni okvir koji reguliše nasilje u porodici i pruža zakonsku zaštitu žrtvama. Ministarstvo unutarnjih poslova i Centar za socijalnu skrb su institucije koje igraju ključnu ulogu u sprečavanju i rešavanju slučajeva nasilja u porodici. Također, postoji i niz nevladinih organizacija i udruženja koje pružaju podršku žrtvama nasilja i aktivno se bore protiv ovog problema.
Uprkos svim naporima, nasilje u porodici ostaje ozbiljan društveni problem koji zahteva kontinuiranu pažnju i angažovanje celokupne zajednice. Javnost, institucije i stručnjaci trebaju raditi zajedno kako bi se stvorila sigurnija i podržavajuća sredina za sve žrtve nasilja.
U slučaju R. Đ., hapšenje i pritvaranje je bio važan korak u zaštiti porodice od daljeg nasilja. Međutim, sada je potrebno raditi na rehabilitaciji maloletnika i pružiti podršku porodici kako bi prevazišli traume i oporavili se od ovog teškog iskustva. Takođe, potrebno je raditi na prevenciji i edukaciji kako bi se sprečile slične situacije u budućnosti.
Nasilje u porodici je ozbiljan problem koji zahteva sveobuhvatan pristup i angažovanje svih delova društva. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno okruženje za sve građane, bez obzira na njihov pol, uzrast ili socijalni status. Nasilje nije prihvatljivo i moramo svi zajedno raditi na tome da ga iskoreni iz naših života i društva u celini.